Zatímco s objednáním dovolené online přes CK nemáme problém a děláme to ve 40 % případů, přes internet je platíme jen z 18 %. Mohou za to dobré zkušenosti s placením přímo v cestovní kanceláři a naopak špatné s online platbami na rezervačních portálech.
Někteří lidé mají špatné zkušenosti s platbou debetní kartou na rezervačních portálech ubytování. Známe i případy zneužití karet na internetu po předchozím použitím karty k úhradě rezervace ubytování.
Naopak při platbě kartou v cestovní kanceláři nebo cestovní agentuře (na pobočce i online) se klienti nemusí ničeho obávat. Částky procházejí přes bezpečné a rychlé platební terminály, online úhrady v rezervačním systému kontroluje systém 3D secure. Cestovní kanceláře údaje o kartě zákazníků nikomu nepředávají, tudíž riziko zneužití je takřka nulové.
Český statistický úřad letos provedl výzkum, z něhož vyplývá, že 55 % českých turistů si dovolenou v cizině zařizuje individuálně, ostatní se spoléhají na cestovní kanceláře a agentury a využívají jejich služeb. V dnešní době již každá solidní cestovní kancelář či agentura disponuje webovými stránkami a umožňuje rezervaci zájezdu online. První internetové CK/CA se v ČR objevily okolo r. 2002, ovšem k rozvoji rezervací zájezdů přes internet došlo až po r. 2004.
Čeští zákazníci jsou v rámci Evropy poměrně konzervativní. Častěji než lidé v zahraničí navštěvují kamenné pobočky CK/CA, objednávají zájezdy osobně a mnohdy teprve poté zahajují komunikaci prostřednictvím e-mailu. Češi hradí zájezdy spíše než online platbami na webových stránkách CK raději platební kartou na pobočce, bankovním převodem či v hotovosti. To potvrzuje i Eurostat (statistický úřad Evropské unie). Z jeho průzkumu plyne, že podíl ubytování rezervovaného na internetu činí 40 %, ale uhrazeného online jen 18 %.
Z výsledků průzkumu Eurostatu z roku 2015 u jednotlivců nad 15 let vyplývá, že turisté z Evropské unie ve velké míře využívají internet pro plánování a rezervaci dovolených. V roce 2014 byly rezervovány online v průměru více než dvě třetiny letenek (67 %), každá druhá cesta vlakem a bylo uskutečněno přes 50 % rezervací ubytování. Evropskému žebříčku v tomto ohledu kralují Finové, kteří rezervují letenky online v 90,2 % případů a Nizozemci u rezervací ubytování (68,7 %). Naopak méně než polovina letenek byla objednána přes internet v České republice (38 %), Slovensku (27 %) a Rumunsku (23 %).