Dubaj je zase v něčem první. Město zázraků, v němž najdeme mimo jiné nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa přichází s převratnou novinkou – drony pro osobní dopravu. Fantazie ze sci-fi filmů se stává realitou.
Stroje se jmenují EHang 184 a jejich testování se spouští už v červenci 2017. Do roku 2030 by měly obstarávat čtvrtinu objemu dubajské hromadné dopravy. Jak to bude probíhat?
Cestující se posadí do drona, na dotykovém displeji v kabině nastaví cílovou adresu a bezpilotní taxík se vznese a zaveze ho na požadované místo. Letouny budou zatím jednomístné a spolehlivě zvládnou přepravu do okruhu 23 minut od bodu vzletu. Dokázat by měly i víc, to se ostatně ukáže při zkušebním provozu. Stokilového pasažéra podle výrobce vzdušných taxíků umí stokilometrovou rychlostí dopravit až 50 km daleko. Zkrátka taková létající MHD s autopilotem.
Kdy se vrhnou drony do ostrého provozu, to ještě nevíme jistě, přepravce musí vyřídit všechna potřebná povolení. Musí spěchat, protože testování aerotaxíků začne brzy také v americkém Las Vegas.
Doprava v Dubaji je dlouhodobě na absolutně špičkové úrovni a určuje trendy. Unikát je už jen městské metro. Ačkoliv má jen dvě linky a další dvě jsou teprve ve výstavbě, svézt se v něm už teď je zážitek sám o sobě Mnozí turisté to berou jako jednu z atrakcí supermoderního města. Obří české křišťálové lustry ve stanicích, naleštěné chodby, vlaky bez řidičů, skleněné zábrany, které brání sebevrahům ve skoku do kolejiště… zkrátka špička.
Mezi zajímavá místa Dubaje a celých Spojených arabských emirátů rozhodně patří i tamní mezinárodní letiště. Řadíme ho k nejvytíženějším letištím světa a co do počtu odbavených cestujících na mezinárodních linkách je vůbec první na světě – v roce 2016 jich bylo 83,6 milionu.
Pokud z Evropy letíte do Asie nebo Afriky s přestupem, velmi pravděpodobně vás přesedání čeká právě v Dubaji.
Zdroj: The Telegraph