Po dvou letech pandemie, kdy bylo cestování téměř nemožné, se s uvolňováním restrikcí těžce zasažený turistický ruch znovu začíná zvedat. Nejen kvůli rostoucím cenám paliva se ale letenky prudce zdražují. Jak najít ty nejlepší ceny a kam vyrazit na dovolenou v České republice?
Pandemie koronaviru tvrdě zasáhla předtím vzkvétající cestovní ruch. Tvrdé restrikce, zákazy vstupu do zemí a drahé testy a potvrzení donutily mnoho Čechů opustit, či odložit všechny plány na dovolenou. Nyní se po více než dvou letech lidé vrací k cestování. Mnohé však zaskočily vysoké ceny letenek.
Hlavní příčinou zdražování jsou rostoucí ceny paliva a energií. Podle dat Bloomberg Intelligence letos cena leteckého paliva za galon vzrostla o celých 45%. Letecké palivo až 25% ročních nákladů leteckých společností. Aerolinky tato zdražení pak přenášejí na zákazníky, není se proto čemu divit, že ceny letenek rostou až k nebesům. Podle porovnávače Hopper Price Tracker průměrná cena za zpáteční letenku na vnitrostátní lety v USA vzrostla od začátku roku o 36%.
Nejsou to však jen ceny paliva, které tlačí ceny vzhůru. Zatímco nízké prodeje během pandemie nutily letenky až k rekordně nízkým cenám, vzrůstající poptávka dovoluje aerolinkám zdražovat.
Najít výhodnější ceny vám mohou pomoci porovnávače zlevněných a akčních letenek. Web Promocodius, který nabízí slevové kódy a nabídky pro české i zahraniční eshopy, eviduje rostoucí zájem o srovnávače cen letenek, jako je Kiwi a Pelikán.
Původně česká firma Kiwi.com slibuje svým uživatelům vyhledat ty nejvýhodnější letenky napříč leteckými společnostmi. Zákazníci mohou používat vyhledávač na jejich webových stránkách, či v aplikaci, nebo se také mohou na Kiwi zaregistrovat a dostávat nejnovější nabídky přímo do jejich emailové schránky.
Kromě levných letenek Kiwi nabízí i pronájmy aut, ubytování a rezervaci vstupenek a aktivit.
I přestože jeho popularita stoupá, ani jim se nevyhnuly kontroverze. V minulém roce se společností některé aerolinky odmítly spolupracovat, společnost Ryanair dokonce odmítla přepravovat zákazníky Kiwi. Ústavní soud nicméně poté dal v jejich sporu za pravdu české společnosti.
Dalšími vyhledávači levných letenek a dovolených jsou společnost Pelikán, Skyscanner, Booking.com, Hotely.cz, či Hotels.com.
Globální pandemie pro mnoho turistů zdůraznila nutnost sjednání cestovního pojištění. Náklady na případnou hospitalizaci a léčení se mohou v zahraniční nepojištěncům pořádně prodražit. Jak najít nejvýhodnější pojištění?
Naprostá většina pojišťoven v dnešní době nabízí slevy při sjednání online. Server Promocodius například eviduje aktuální slevu 20% na cestovní pojištění Čsob. Čsob je jednou z největších pojišťoven v České republice s více než milionem klientů. Také oni již dnes v jejich cestovním pojištění nabízejí i hrazení nákladů na léčení Covid-19.
Nezoufejte, ještě nemusí být tak zle. Podle odborníků na turistiku by válka na Ukrajině mohla ceny naopak tlačit dolů.
Díky sankcím, které většina států uvalily na Rusko, se budou muset resorty a cestovní kanceláře obejít bez ruských turistů. Například Egypt, či Turecko, které jsou tradičně mezi Rusi oblíbené, by tak muselo nabídnout atraktivnější ceny i turistům z jiných zemí.
Další z možností, jak se vyhnout drahým cenám za letenky, je dovolená v České republice. Ačkoliv i tady se dá díky inflaci předpokládat, že ceny ubytování a atrakcí porostou. Méně nároční turisté však mohou ušetřit, vyhnou-li se velkým městům a nejpopulárnějším destinacím. Praha, Český Krumlov, a další města oblíbená zahraničními turisty budou čelit vysoké poptávce, která může ceny také zvyšovat.
Využít také můžete nabídek soukromých apartmánů, chat, či kempů. Tyto formy ubytování obvykle nabízejí kuchyňky, a jestliže vám nevadí na dovolené vařit, můžete tak ušetřit poměrně slušnou částku.
A co vy? Chystáte se letos někam cestovat, nebo jen prstem po mapě?