Hlavní město: Papeete. Počet obyvatel: 268 270 (2012). Rozloha: 4 167 km2. Úřední jazyk: Francouzština. Měna: CFP Frank (Frank francouzských kolonií v Tichém oceánu). Sousední státy: Francouzská Polynésie je od okolního světa velmi vzdálené souostroví. Nejblíže mu jsou na západě Cookovy ostrovy, na severu Kiribati a na západě britské Pitcairnovy ostrovy.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli cestovního pasu s platností ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z Francouzské Polynésie, mohou cestovat bez víz. Jako občané Evropské Unie mohou takto využívat pohostinství země až tři měsíce. Do tak vzdálené lokality se ovšem dostaneme jen s mezipřistáním, takže letíme-li přes Ameriku (nejčastěji přes Kalifornii), potřebujeme dokumenty potřebné pro vstup na půdu USA.
Velvyslanectví: Na ostrovech se nenachází velvyslanectví ČR.
Dovedete si představit plochu čtyř miliónů čtverečních kilometrů? To je obrovské území, na němž se rozkládá Francouzská Polynésie. Přesto, pokud bychom ji povýšili z francouzské kolonie na suverénní stát, by patřila k nejmenším státům světa. Ostrůvky, ač je najdeme rozeseté na velké ploše Tichého oceánu, jsou totiž velmi malé, v součtu rozloh třeba dvaapůlkrát menší než Kosovo nebo osmkrát větší než Praha.
Francouzská Polynésie se skládá ze šesti skupin ostrovů, z nichž za největší a nejvýznamnější lze označit Markézy a Společenské ostrovy. Převážná většina obyvatel se soustřeďuje na západním okraji souostroví, tedy „nejblíže civilizaci“ okolních států, necelých sedmdesát procent občanů země dokonce žije na jediném ostrově – Tahiti. Jedná se především o potomky původních Polynésanů, významný podíl zde mají také lidé s kořeny v Evropě nebo ve východní Asii.
Jak jsme zmínili, na Tahiti přebývá o mnoho více lidí než na všech sto sedmnácti zbylých ostrovech Francouzské Polynésie dohromady. Také má zdaleka nejvyšší obrat cestovního ruchu, jezdí sem spousta turistů, také proto má hlavní město Papeete velké mezinárodní letiště. Tahiti představuje pro Polynésany bohatý zdroj pracovních příležitostí, také proto počet obyvatel vzrostl za posledních sto let více než desetkrát.
Tahiti, a vůbec všechny polynéské ostrovy včetně slavného Bora Bora, lákají nejen turisty a místní nezaměstnané, ale také ty, kteří chtějí bydlet v pohádkové tichomořské krajině mezi palmami. Onomu kouzlu v minulosti podlehli v minulosti třeba francouzský malíř Paul Gaugain proslavený hlavně obrazem Tahiťanky, belgický hudebník Jacques Brel nebo americký herec Marlon Brando. Ti všichni se v Polynésii usadili.
Další informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí.
Zajímá vás toho o Francouzské Polynésii ještě víc? Mrkněte do článků!