Přejít k hlavnímu obsahu

Guatemala

Hlavní město: Ciudad de Guatemala. Počet obyvatel: 14,7 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 108 889 km² (106. největší země světa). Úřední jazyk: španělština 60 % + dalších 23 uznaných jazyků. Měna: Guatemalský quetzal. Sousední státy: Honduras, Belize, Salvador, Mexiko.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Guatemalské republiky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Guatemale není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: Avenida de las Americas 20-12, Zona 13, Ciudad de Guatemala.

V porovnání s ostatními středoamerickými zeměmi je Guatemala poměrně velká, pořád ale nejde o žádného obra – vždyť je jen o trochu větší než Česko. I tak se ale do tohoto poměrně malého prostoru vejde více než dvacet národních parků a ty nejpůsobivější mayské lokality.

Guatemala – malá rozlohou, velká zážitky

Guatemala je prostě země malá rozlohou, ale veliká zážitky, které tu můžete prožít. Snoubí se tu krásná příroda, úchvatná pohoří, stále činné sopky a vodní hladina prý nejkrásnějšího jezera planety.

To se jmenuje Atitlán, leží v kráteru, který byl dříve velikou sopkou a vědcům se ho zatím nepodařilo prozkoumat úplně celé. Jeho hloubku dnes odhadují na zhruba 340 metrů, nicméně může být i větší. Pověstný je také zdejší vítr – Xocomil – o kterém se říká, že smývá hříchy. Těžko říct, zda je to pravda, nicméně občas dokáže převrátit i některou z výletních lodí.

Z mayských památek je pak jednoznačně nejvýznamnější národní park Tikal, ruiny města v džungli, které začalo vznikat už v šestém století před naším letopočtem a vrcholu dosáhlo v rozmezí pátého až osmého století našeho letopočtu - to v Tikalu žilo prý asi sto tisíc lidí. Všichni ale město náhle a naráz opustili v 10. století – a my dodnes nevíme proč.

Poznejte tajemný Tikal

Naleziště Tikal se dnes rozkládá na zhruba dvaceti čtverečních kilometrech, staveb, které tu zbývají, je asi tři tisíce a část z nich je dokonce vyšší než stromy v džungli, která celý Tikal pomalu ale jistě pohlcuje.

Hlavním městem současné Guatemaly, ve které v letech 1960 až 1996 probíhala krvavá občanská válka, je Ciudad de Guatemala. Nebylo tomu tak ale vždycky – až do roku 1773 byla hlavní metropolí honosná Antigua. Pak ale přišlo mohutné zemětřesení, které město, jež bylo v 17. století jedním z největších na světě, srovnalo se zemí. A vše podstatné a zásadní se postupně přesunulo do Ciudad de Guatemala.

A mimochodem – právě guatemalská metropole je dnes tím největším městem celé Střední Ameriky.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Průvodce státem
Malé státy Střední Ameriky skrývají jednu z největších bezcelních zón světa
Kterou zemí byl inspirován termín „banánová republika“, kdo dokáže rozpoutat válku kvůli fotbalu, a kde mají nejšťastnější obyvatele?