Hlavní město: Managua. Počet obyvatel: 5,7 mil (údaj z roku 2007). Rozloha: 129 494 km² (97. největší země světa). Úřední jazyk: španělština. Měna: Nikaragujská córdoba. Sousední státy: Honduras, Kostarika.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza (vzájemná vízová povinnost byla zrušena v roce 2000). Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kostarice není. Obrátit se můžete na honorární konzulát: Carretera a Pavas, De Euromobilia 50 m. norte, Rohrmoser, San José
Nikaragua drží v oblasti střední Ameriky několik nej – některá z nich můžeme považovat za pozitivní, na jiná místní asi příliš hrdí nejsou. Předně je Nikaragua největší zemí celého regionu, na druhou stranu je ale i nejchudší zemí celé střední Ameriky a nejen to – řadí se i mezi vůbec nejchudší země celé západní polokoule.
Bohatství, které chybí v ekonomice, ale může Nikaragua vynahradit a nabídnout v podobě krásné přírody a koloniálních památek. Ani to sem ale netáhne příliš turistů – Nikaragua je tak také jednou z nejméně navštěvovaných zemí celé středoamerické oblasti.
Neznamená to ale, že tu není nic k vidění. Jsou tu například dvě krásná jezera – Managua a Nikaragua – domluvit si tady můžete projížďku na lodích mezi ostrůvky, které vznikly po výbuchu nedaleké sopky, případně zabrousit ke břehům a pořádně zblízka si prohlédnout místní unikátní rostliny, včetně vegetace stromů mango.
Jen kousek je to potom od jezer do hlavního města, které se jmenuje jako jedno z nich – Managua. Tady stojí za návštěvu katedrála v koloniálním duchu.
Nezaměnitelné koloniální kouzlo potom má i město Granada ležící na úpatí sopky. V koloniálním duchu jsou tu vystavěné katedrála i běžné domky a procházka spletí uliček a náměstíček člověka vrací o několik desítek, možná i stovek let nazpět.
V blízkosti města Granada pak leží jezero Laguna de Apoyo – voda v sopečném kráteru je příjemně teplá, neuvěřitelně čistá, a tudíž ideální pro koupání.
Koupání si naopak každý rozmyslí u sopky Masaya – v jejím kráteru sice také leží jezírko, není ale plné horské vody, ale oranžové žhnoucí lávy – tady by se koupel rovnala sebevraždě.