Dubaj je jedním z emirátů ve Spojených arabských emirátech. Následující encyklopedické údaje se tak týkají celých Spojených arabských emirátů.
Hlavní město: Abú Dhabí. Počet obyvatel: 8,3 mil (údaj z roku 2010), Rozloha: 83 600 km². Úřední jazyk: Arabština. Měna: Dirham. Sousední státy: Omán, Saudská Arábie.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: V případě cest do SAE za jakýmkoliv účelem platí pro občany ČR vízová povinnost. Česká republika není na seznamu států, jejichž občané mohou získat vízum při příletu do SAE tzv. „visa upon arrival“, proto si musí český cestovatel vyřídit vízum předem.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky ve Spojených arabských emirátech - Embassy of the Czech Republic. Corniche Plaze Bldg.(former Citibank Bldg.), Salam Str., Tourist Club Area, Abú Dhabí. P.O.Box 27009.
Dubaj je nejznámější a minimálně Čechy nejnavštěvovanější z arabských emirátů. Možná i proto, že je asi nejvíc otevřený Západu a je liberální. Na rozdíl například od sousedního emirátu Šardžá, který je silně konzervativní, vám v Dubaji nehrozí postih za šortky, případně sukni nad kolena. Samozřejmě ale platí, že byste měli respektovat muslimské zvyklosti a zbytečně neprovokovat.
Dubaj v překladu znamená „místo srazu“ a reprezentuje jak celý emirát, tak i hlavní stejnojmenné město tohoto emirátu. Ve kterém mimochodem žije celých 99 % obyvatel emirátu. Není divu, v nehostinné poušti je supermoderní Dubaj opravdovou oázou.
Dubaj je město divů, které svůj obrovský boom nastartovalo v polovině 90. let 20. století. Už předtím tady sice vznikaly první supermoderní hotely, ostatně ropa – zdroj všeho zdejšího bohatství – byla objevena mnohem dřív, až po polovině 90. let ale začala výstavba opravdu megalomanských staveb a občas až neuvěřitelný hon za rekordy všeho druhu.
Tím nejznámějším zástupcem těch rekordů je stavba Burj Khalifa – nejvyšší člověkem vybudovaná stavba na planetě. Tento mrakodrap se začal stavět v roce 2004, v roce 2008 se stal nejvyšší budovu a 6. ledna 2010 byl slavnostně otevřený. Khalifova věž má výšku 828 metrů, je v ní 162 pater které spojuje 57 výtahů. Mimochodem – i rychlost výtahů je ohromující – 65 kilometrů za hodinu. V budově vzniklo několik stovek velmi luxusních bytů nebo třeba Armani hotel. Ve 124. patře je pak vyhlídková plošina – jak jinak nejvyšší na planetě.
Srdcem dubaje je čtvrť (a stejnojmenní pláž) Jumeirah. Stojí tu luxusní residence místních boháčů, stojí tu i další slavná stavba – hotel ve tvaru plachetnice Burj al-Arab, prý nejluxusnější hotel na planetě. Najdete tu největší aquapark planety Wild Wadi Water Park. A skrze tuto pláž se dá vstoupit i na některé z umělých poloostrovů ve tvaru palem, které u pobřeží jsou.
Ta vůbec první palma vznikla v roce 2001, dnes jsou tu dvě. Díky nim se podařilo délku dubajských pláží prodloužit o 540 kilometrů. Dalším megalomanským počinem potom bylo umělé souostroví The World, které leží 4 kilometry od pobřeží a které je spíše než velkým úspěchem velkým průšvihem – o ostrůvky není zájem a prý se některé z nich i pomalu potápějí.
V lednu se Dubaj mění v ráj shopaholiků, probíhá tady totiž obrovský nákupní festival. Ceny luxusních značek padají až o pětasedmdesát procent, celou akci navíc provází spousta kulturních akcí. A probíhá – jak jinak než v největším nákupním centru na planetě.
Při pohledu na všechny megalomanské stavby, které v Dubaji vznikly, vznikají a v budoucnu určitě vznikat budou – včetně čtyřikrát větší kopie Tádž Mahalu – se člověku ani nechce věřit, že tu na pobřeží dříve žili jen chudí rybáři a lovci perel…