Fotbal je jedním z mála sportů, kde najdete vysoké I male hráče, a proto je ještě zajímavější a přístupnější, protože každý má své výhody a nevýhody. Fotbal je sport, který hrají lidé všech tvarů a velikostí.
Podívejte se na jakoukoli hru a určitě uvidíte významný rozdíl mezi výškami hráčů. Výška však může mít vliv na to, jakou pozici hrajete.
Průměrná výška fotbalisty
Průměrná výška muže je 175,4 cm a průměrná výška barcelonského týmu je 179,36 cm. Fotbalisté jsou obecně vyšší, ale nejlepší hráč světa Lionel Messi měří jen 170 cm. Že je fotbal hra pro hráče všech výšek dosvědčí I sázející, kteří si vsadili na svého oblíbeného fotbalistu.
Obecné rozložení výšky mezi profesionály se blíží rozložení průměrného člověka. Liší se region od regionu, ale je relativní k průměru populace. To velmi kontrastuje s některými jinými sporty, kde výška a fyzické vlastnosti hrají obrovskou roli. V NBA a NFL hráči vyžadují fyzické vlastnosti, které se vyskytují pouze u přibližně 10 % populace.
Některé pozice jsou vhodné pro lidi různé výšky. Vezměte si například brankáře. Jsou to obecně nejvyšší hráči v týmu z důvodů, o kterých budeme diskutovat později.
Jak již bylo řečeno, výška ve fotbale nutně nic neurčuje. Existuje mnoho dalších důležitých atributů, které mohou určovat schopnosti a vhodnost pozice hráče.
Výška fotbalistů od nízké po vysokou
Podívejme se, zda má výška ve fotbale významné výhody nebo nevýhody.
Výhody vysokých fotbalistů
- Délka nohou a obratnost.
- Delší dosah.
- Nadhled.
- Síla.
- Větší končetiny a trup poskytují větší blokující plochu.
- Větší ruce (pro brankáře).
- Hlavičky – tento bod je docela přímočarý. Vyšší hráč má výraznou výhodu ve vyhrávání vzdušných míčů, protože k tomu má přirozeně lepší pozici.
- Délka nohy a obratnost – delší nohy mohou být výhodné, když dojde na zakončení křížů, ať už v útoku, nebo v obraně. Vyšší hráči mají dosah nohou a obratnost, kterou menší hráči prostě nemají.
- V defensive mohou mít vysocí hráči výhodu při zdolávání. Mohou využít celou délku nohy ke zdolávání z nejobtížnějších úhlů.
- Síla – s větší výškou přichází větší potenciál pro silnější hráče. Fotbalisté nebývají přehnaně svalnatí, protože to může bránit jejich rychlosti a vytrvalosti. Proto s typickou fotbalovou postavou je vyšší hráč pravděpodobně silnějším hráčem.
- Delší dosah – Jak již bylo zmíněno dříve, brankáři bývají nejvyššími hráči na hřišti. Velký dosah je v této pozici zvláště výhodný, pokud jde o chytání křížků nebo vysokých míčů. Delší dosah take umožňuje brankáři natáhnout se dále a zachránit tak situaci.
- Větší ruce – Tato výhoda je opět zaměřena na brankáře. Větší ruce usnadňují chytání. Jsou to take silné nástroje pro záchranu a ražení křížků.
- Větší končetiny – Větší končetiny jsou prospěšné pro brankáře a hráče v poli. Poskytují velkou plochu pro blokování střel.
Nevýhody vysokých fotbalistů
To, že je hráč nejvyšší fotbalista v týmu ještě nemusí znamenat, že je i tím nejobratnějším. V roce 2022 je fotbal jedním z nejznámějších sportů v Americe.
- Vyšší hráči mohou být pomalejší.
- Menší výdrž, protože mají větší tělo pro pohyb a sílu.
- Centrum gravitace – Nízký hráči mají výhodu v tom, že využívají své nízké těžiště. Lionel Messi a Eden Hazard jsou mistry v driblování, kteří zdokonalili běh s balonem.
- Zrychlení a rychlost – Ačkoli někteří vysocí hráči mohou dosáhnout vysoké maximální rychlosti, schopnost zrychlit jim často chybí. Hráči zřídkakdy sprintují déle než 4 sekundy v kuse, takže rychlost může být rozhodující. Obecně lze říci, že nejvyšší hráči, zastávající role GK, CB a target man strikera, jsou poměrně těžkopádní, pokud jde o pěší závod.
- Hbitost – Vyšší hráči většinou nemají hbitost svých nižších protějšků. Fotbal je vysoce obratná hra s nepřetržitým pohybem. Ačkoli mnoho vysokých hráčů má na svou velikost nadprůměrnou hbitost, nejagilnější hráči jsou často pod průměrem. Diego Maradona, který byl možná tím nejladnějším hráčem, který kdy vstoupil na hřiště, byl velmi malý.
Fotbal je zkrátka hra pro sportovce všech výšek a tvarů.