Díváte se do kalendáře a odpočíváte dny do jara, kdy se zase vydáte vstříc čundrům a spaní pod širákem? A proč čekat do jara, když vyrazit do přírody můžete už teď? Stačí mít jen to správné vybavení.
Neexistuje špatné počasí, existují jen špatně oblečení lidé. Když se teploty blíží do záporných hodnot, případně v nich po celý den setrvávají, je důležité být oblečený přiměřeně aktivitě. S tím vám pomůže vrstvení oblečení:
Investujte také do kvalitní obuvi. Buď si pořiďte zimní obuv, nebo alespoň dobře padnoucí pohorky. A když už budete u těch investic, na ponožkách nešetřete. Kupte si tlusté vlněné, které vás budou hřát i při teplotách hluboko pod nulou.
Na spaní venku potřebujete v zimě trochu lepší výbavu než pro letní camping. V první řadě budete potřebovat velice dobrou karimatku, a to nejlépe nafukovací, která dobře izoluje chlad od země. Pak musíte mít samozřejmě také kvalitní spací pytel. Pokud neplánujete přespávat na hřebenech velehor, nemusíte si kupovat to nejdražší, co je na trhu. Dobrý poměr cena/výkon nabízejí spacáky Husky. Když si budete spacák kupovat, vždy se zajímejte o materiál výplně a do jakých teplot je určen. Obecně platí, že péřové spacáky lépe hřejí, ale jsou náchylné k provlhnutí. Proto si na zimní venkovní přespávání přibalte ještě stan, nebo, hodláte-li bivakovat, alespoň funkční žďárák. Rozhodně neplatí, že by vám při spaní venku měla být v zimě zima. S dobrou výbavou se vyspíte v teple a do růžova.
Spaní venku se nevyplácí podceňovat. Do rána daleko a mrazivá noc s nedostatečným vybavením není nic, co byste chtěli zažít. V extrémních případech vám může jít i o život. Na druhou stranu - když se na spaní v zimní přírodě dobře připravíte, není nic krásnějšího než zažít svítání slunce nad vrcholky zasněžených hor a pozorovat sluneční paprsky rozlévající se po úbočích kopců. Po takovém výletě budete nejpozději na zpáteční cestě chystat plán, kam vyrazíte příště.