Přejít k hlavnímu obsahu

Brunej

Hlavní město: Bandar Seri Begawan. Počet obyvatel: 370 000 (údaj z roku 2005). Rozloha: 5 765 km² Úřední jazyk: Malajština. Měna: Brunejský dolar. Sousední státy: Pouze Malajsie.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané České republiky, kteří jsou držiteli platného cestovního pasu, mohou vstoupit na území sultanátu Brunej bez víz. To platí pro pobyty do 90 dnů, tak jako v mnoha dalších zemích světa. Proces vstupu ovšem tak obvyklý není, neboť cestující musejí projít velmi přísným sítem pohovorů. Prokazují při nich, za jakým účelem na Brunej jedou, zda mají zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků pro pobyt (jejich výše není pevně stanovena, záleží na posouzení úředníka).

Velvyslanectví: V Bruneji velvyslanectví nemáme. Tuto oblast má v působnosti Velvyslanectví České republiky v Indonésii - Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, Jakarta.

Země, která patří mezi nejmenší co do rozlohy i do počtu obyvatel, náleží k elitní skupině států s vyrovnaným rozpočtem. Vděčí za to vysokým příjmům z ropy a zjednodušeným výkonem státní moci. Brunejský sultán si totiž nedělá hlavu s pro něj zbytečnými vymoženostmi demokracie jako například s parlamentem. Lid to ovšem příliš nepálí, neboť nemusí platit daně a zdravotní péči má zdarma.

Sultanát na pomezí budoucnosti a minulosti

O Borneu, třetím největším ostrově světa, se hovoří především v souvislosti s Indonésií, která zabírá převážnou část jeho plochy. Najdeme zde ale také území Malajsie a Bruneje. Ministát Brunej zde má velmi výhodnou polohu – vzhledem k ložiskům ropy a k přírodnímu bohatství. Nachází se ti několik národních parků, především ten nejstarší Ulu Temburong (tvoří téměř polovinu rozlohy distriktu Temburong).

Máme tedy stát, jenž na jedné straně patří mezi ty nejbohatší na světě (a na sultánském paláci je to znát), na straně druhé je plné zelených pralesů s pozůstatky chatrčí lidojedů. Ideální příklad toho, že i v hypermoderním prostředí lze úspěšně chránit přírodu.

Další informace najdete na stránkách ministerstva zahraničí.

Zajímá vás toho o Bruneji ještě víc? Koukněte se do článků!

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Lesy a džungle
„Tady krokodýli většinou nebývají“ aneb výlet do bornejského pralesa
Udělat si výlet do nitra džungle na Borneu byl vždycky můj sen. Vybavuji si okamžik v zoo ve Dvoře Králové, kdy čtu u popisek u pavilonu exotických opic, že pochází z tropů na tajemném Borneu.
obrazek
Lesy a džungle
„Kdepak máte ty sušené hlavy?“ aneb výlet do bornejského pralesa
Je starý 140 milionů let a ještě chvíli tady, doufejme, vydrží. Náš výlet do pralesa na Borneu nebyl plný honiček s pytláky a šamanských rituálů, jak jsem si ho díky filmům představovala.