Hlavní město: Dakar. Počet obyvatel: 11,1 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 196 190 km² (87. největší země světa). Úřední jazyk: Francouzština. Měna: CFA frank. Sousední státy: Gambie, Guinea, Guinea-Bissau, Mali, Mauritánie.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Pro vstup je nutný cestovní pas s dobou platnosti alespoň 3 měsíce po plánovaném datu návratu a senegalské vízum. O vízum nelze žádat na hraničních přechodech při vstupu do země, ani na letišti. Žádosti českých občanů o víza by měly být směřovány na Velvyslanectví Senegalu v Berlíně.
Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Senegalu nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Maroku.
Dříve v hlavním městě Senegalu, Dakaru, finišovala slavná rallye. Ta začínala v Paříži a vlastně byla i odkazem na dobu, kdy byl Senegal jednou z francouzských kolonií. Tyto doby jsou už ale dávno pryč – Senegal je od roku 1960 nezávislý (ač tu potom bylo ještě krátké období konfederace se sousední Gambií) a dávné područí Francie dnes připomínají už jen úřední jazyk, kterým je francouzština, a krása koloniální architektury v hlavním městě.
Senegal je neuvěřitelně národnostně pestrý, na jeho území žije několik etnických skupin a spousta přistěhovalců. Povinná školní docházka tu je skutečně povinná, ale i tak je tu téměř 70 % obyvatel negramotných. A Senegal drží i jedno „zapáchající“ prvenství. Jen osm lidí ze sta tu má přístup ke koupelně – Senegal je tak de facto nejšpinavějším státem planety (pokud se tedy budeme řídit právě tímto měřítkem).
Nic to ale nemění na tom, že jsou Senegalci obvykle velmi milí a vstřícní. I proto, je Senegal oblíbenou turistickou destinací. A oblíbenosti napomáhá i zdejší počasí – po většinu roku se tu tepoty pohybují nad pětadvaceti stupni, jen od červa do října tu je období dešťů, po zbytek roku ale svítí slunce.
Kam se v Senegalu vydat? Hříchem by bylo vynechat hlavní město Dakar. Mimochodem jednu z nejkrásnějších metropolí Afriky. Dýchne tady na vás kosmopolitní atmosféra a koktejl nejrůznějších architektonických stylů – od starých budov v africkém duchu, přes koloniální domy a paláce po moderní stavby ze skla a oceli.
Určitě se tu vydejte na náměstí Nezávislosti – užít si autentickou africkou atmosféru – nebo trajektem na „ostrov utrpení“ Gorée. Plavba trvá třicet minut a odměnou vám bude klid zdejších pláží. Člověk by jen těžko hádal, že se tu téměř 300 let obchodovalo s otroky a místní půda do sebe pohltila spoustu krve, potu a slz.
A pak rozhodně nezapomeňte na přírodní krásy – třeba na Tallemské jeskyně, národní park Nikolo-Koba nebo na kamenné kruhy Senegambia, které jsou společným dílem přírody a lidských rukou.
Senegal má svůj profil i na Wikipedii, pokud chcete vědět, víc, pak ho navštivte.