Senegal se nachází na západě Afriky. Je to země plná slunce, nádherných pláží a žhavých nocí a láká každoročně velké množství turistů. Navíc se na tomto legendami opředeném místě skrývá tajemný národ Dogonů, Tallemské jeskyně, hliněná města, krásné pouštní přístavy nebo exotický park Nikolo-Koba.
Do Senegalu se velice pohodlně dostanete z Evropy, USA, severní a západní Afriky. Samotné cestování po zemi obstarávají autobusy, buš taxi, pick-upy nebo minibusy. K dispozici je také železniční trať. Ta se ale nedá srovnávat s evropskými standardy, proto ji berte spíše jako vyhlídkovou jízdu a velmi „pohodlné“ (ale ne rychlé) spojení Dakar - Tambacoundu.
Na Afriku má Senegal velice příjemné podnebí. Teploty se většinou pohybují mezi 20 a30°C. Pro svoji dovolenou si nevybírejte období dešťů, které je tu od června do října (v srpnu vrcholí). V suchém období tu zase fouká velice nepříjemný vítr, který s sebou přináší prach ze Sahary.
Senegal nabízí obrovské kulturní a historické bohatství. Příjemnou atmosféru zde navozuje i místní obyvatelstvo, které je velice vstřícné a přátelské. Nejen kultura, ale i příroda je v Senegalu úchvatná. Většina přírodních skvostů spadá pod patronát UNESCO.
Zdejší světově proslulé město Dakar je považováno za jedno z nekrásnějších afrických velkoměst. Město tepe kosmopolitní atmosférou a najdete tu směs prvků z africké, francouzské koloniální a moderní architektury. Každý druhý černoch tu pochází z jiné země. Senegal, Mali, Niger, Mauretánie a mnoho dalších národností se tu spojuje v jakýsi etnický mix. Ale i toto přispívá k celkové neopakovatelnosti a hlavně „živelnosti“ města.
Při prohlídce Dakaru se určitě nezapomeňte podívat na náměstí Nezávislosti (Place de l´Indepéndance). Je zajímavé pozorovat toto místo od časných ranních hodin, kdy zde jste téměř sami a ulice jsou volné (nemusíte ani používat lokty na to, abyste se někam dostali). S přibývajícími hodinami se náměstí začne plnit stánky, pouličními prodavači, hlukem a voláním prodávajících. Pozor na místní „dopravní předpisy“. Ty existují pouze na papíře. Pokud se bojíte jezdit v přecpaných ulicích, raději si vystupte a jděte pěšky, neboť tady si ani „neškrtnete“.
Dakar je i výchozím místem pro výlet na „ostrov utrpení“ – Gorée. Ostrov je přesným opakem živého Dakaru. Ile Gorée je klidným místem, kde se po cestě trajektem (cca 30 minut) dostanete do úplně jiného prostředí. Téměř žádná auta a žalostně málo stálých obyvatel předurčuje tento ostrov pro klidně strávenou dovolenou. Kromě krásných pláží ale ostrov nabízí i kulturní vyžití. Jeho historie je totiž velice bohatá a pohnutá. Gorée bylo jedním z prvních obydlených míst Evropany. Domy zde pocházejí z 18. a 19. století, kdy si je postavili obchodníci.
Nejznámější památkou je dům z roku 1786 nazývaný La Maison des Esclaves. Dům připomíná více než cokoli jiného obchod s otroky, který tady byl po tři sta let velice populární. V přízemních prostorách otroci čekali na převoz do Ameriky. Dům je zároveň i symbolem ukazujícím na hrůzu a strach provázející toto nechutné řemeslo, které tady bylo již od úsvitu věků. Na ostrově také najdete dva pevnostní komplexy.
Timbuktu (doslova „místo, kde prodávají různé zboží staré ženy“) již leží na území státu Mali. Do Mali se nejlépe dostanete letecky na letiště v Bamako, které je hlavním městem tohoto afrického státu. Let do Timbuktu, nebo také „přístavu pouště“, jak se mu přezdívá, je sám o sobě úchvatným zážitkem. Pod vámi se bude klikatit africký veletok Niger, na jehož březích se pasou velká stáda africké zvířeny.
Hlavní město leží na pomyslné pomezní čáře mezi Bílou a Černou Afrikou. Již odnepaměti se sem pokoušeli dostat různí cestovatelé a dobrodruzi. Většinou ale jejich výprava skončila smrtí. Drsné podmínky, poušť, žízeň nebo bojovní Tuaregové tvořili nepřekonatelnou překážku. Od 11. století sloužilo jako křižovatka 4 karavanních cest. Jeho význam ještě vzrostl v 15. století, kdy se tudy začalo převážet zlato a sůl.
Hlavním znakem města je jeho hliněná architektura. Určitě byste měli navštívit tři hlavní pamětihodnosti. Jsou jimi středověké mešity (nejstarší v západní Africe) a středověké domy. Nejstarší a největší mešita se nazývá Djingareiber, byla vybudovaná roku 1325. Na nejstarším místě ve městě najdete Městské muzeum. Roku 1080 zde bylo obrovské tržiště s nepřeberným množství zboží ze severu a jihu Afriky. Za povšimnutí stojí i islámská univerzita Sankoré. Vznikla roku 1400, ale za francouzské kolonizace byla opravena a ztratila tak svůj súdánský styl. Zvláštností Timbukta je existence pouze jedné vyasfaltované silnice. I hlavní třída Askia Mohamed je pokryta pískem.