Hlavní město: Harare. Počet obyvatel: 12,7 mil (údaj z roku 2005). Rozloha: 390 580 km² (61. největší země světa). Úřední jazyk: angličtina (úřední), shona, sindebele, četná menšinová kmenová nářečí. Měna: Americký dolar. Sousední státy: Zambie, Mosambik, Botswana, Jižní Afrika.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občané ČR mohou obdržet turistická víza na kterémkoli zastupitelském úřadě Zimbabwe nebo na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls). Poplatek za udělení víza na hraničním přechodu je: 30 USD za jeden vstup (platnost 30 dní), 45 USD za dva vstupy.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Zimbabwe - 4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare.
Voda tady popírá zemskou gravitaci, místo, aby padala dolů, vznáší se v podobě husté vodní tříště i do půlkilometrové výše – a hučí, temně a hrozivě, pokud sem dorazíte v období, kdy se skze Viktoriiny vodopády žene nejvíce vody. Vítejte u největšího turistického taháku afrického státu Zimbabwe – i když pravda – musí se o něj dělit ještě se Zambií.
Zimbabwe je vnitrozemský stát, který leží v jihovýchodní části Afriky. Jeho dějiny může označit různě, rozhodně ne ale jako klidné. V době koloniální nadvlády bylo Zimbabwe známé spíše pod názvem Jižní Rhodesie, v roce 1980 pak získalo nezávislost, nicméně ani dnes tu nepanuje klid a pohoda. Spíše naopak.
Tvrdá vláda diktátora Mugabeho, ekonomika potýkající se s obrovskými problémy a inflací, která je nejvyšší na planetě. To nejsou podmínky, ze kterých by místní obyvatelé zrovna dvakrát jásali.
Na druhou stranu je i přesto Zimbabwe velikým lákadlem pro cestovatele a dobrodruhy – tato země, která leží na náhorní plošině Matabele a kterou ohraničují vody z řek Zambezi a Limpopo, oplývá jak přírodním, tak i historickým bohatstvím.
Navštívit Viktoriiny vodopády je tak prostě povinnost. Tento přírodní úkaz leží na hranicích se Zambií a je de facto turistickým srdcem země. Voda tady padá do hloubky, která je větší než sto metrů, šířka vodopádu je pak téměř dva kilometry. A od září do listopadu, kdy jsou vodopády nejmohutnější, tady není téměř k hnutí. Místní nicméně doporučují vodopády navštívit třikrát – v době vysoké vody, v době, kdy je vody tak akorát, a v období sucha, kdy jsou méně mohutné, ale neméně okouzlující.
Viktoriiným vodopádům se říká „Dým, který hřmí“ a pravdou je, že pohled na duhu, na vodní tříšť i na sílu vody pod nimi je dechberoucí. Prohlédnout si je tu můžete buď „klasicky“ z lávek a vyhlídek, případně si zaplatit let helikoptérou. Pro adrenalinové nadšence je pak k dispozici možnost vyrazit na rafty, nebo si skočit bunge jumping z nedalekého mostu.
Hlavním městem Zimbabwe je Harare – s až překvapivě moderním centrem a evropským rázem. nenechte se ale mýlit, dále od centra už úroveň bydlení nemá s Evropou nic společného. Za dávnou historií pak vyrazte k monumentu Great Zimbabwe – tahle historická a archeologická lokalita dodnes vědce fascinuje, má pár tajemství a zároveň je důkazem vyspělosti civilizace, která tady kdysi žila.
A kdo je v Zimbabwe a nevyrazí do některého z národních parků na safari, ten jako kdyby tady ani nebyl. Národních parků a menších rezervací jsou tu desítky – a je jen na vás, zda zvolíte čistě „zvířecí“ alternativu, nebo vyrazíte třeba do parku Matobo, kde jsou i známé jeskynní malby.