Zima je tu v celé své kráse. Krkonoše i další česká pohoří praskají ve švech, ale místo čerstvého vzduchu často cítíme spíš alkoholové výpary.
Z lyžařů a snowboardistů to táhne ve frontě na vlek nebo lanovku, v uzavřené kabince i na sedačkové lanovce, na toaletách, zkrátka tak nějak všude. Pokud patříte k těm, které to vyloženě bije do očí (nebo spíš do nosu), vítejte v mém světě. Lyžuju intenzivně několikrát týdně od začátku do konce sezóny a dokáže mě to vytočit i po letech.
Když řídíte auto, nesmíte pít. Když jedete na kole (a není to zrovna v lese nebo na poli), nesmíte pít – v tomhle případě se vystavujete pokutě, když se na to přijde. Svého času se nesmělo pít na vodě. Na alkohol si dávají dobrý pozor i myslivci na honech. Ale na sněhu se lije ve velkém.
Potěšující je sice fakt, že koncentrace lyžařů a snowboardistů s helmami na hlavách (a ještě líp s páteřáky na zádech) se za poslední roky rapidně zvýšila. To, že v čepici jezdí už jen výjimky, je patrné na první pohled. Jenže ani tyhle ochranné prvky nejsou všespásné, když se „kapku posilníme“.
Na sjezdovkách se s nástupem moderních lyží nezřídka jezdí i rychlostí 100 km/h. Představa, že mě někdo v téhle rychlosti smete, protože neovládá svoje končetiny kvůli alkoholu, mě fakt děsí. Z takového člověka bych při újmě u soudu vytřískala jeho poslední korunu (nebo zlotý, protože našich sousedů se to týká neméně). A představa, že někdo takový srazí dítě, které svou konstitucí (dost možná doslova) ubije? Uf…
11 individuí, která na českých sjezdovkách potkáte i letos
Jaký je to div – přijedete v zimě na hory a tam sníh a zima! Když to nevydržíte celý den, dejte si horké nealko nebo se běžte na chvíli ohřát. Ale lít do sebe kvůli tomu alkohol je nesmyslné. Nebo si snad dáte „panáčka“, když jdete plavat do bazénu, kde není teplota vody úplně po vašem?
To, že je zima, je sice pravda. S tím je ale tak trošku třeba počítat. Rozhodně to není důvod popíjet alkohol a měnit míru sebekontroly, koncentrace, rovnováhy, úsudku a vidění a k tomu prodloužit vlastní reakční dobu.
Ještě horší než samotná konzumace alkoholu je ovšem její neustálá podpora. Když si nedáte „aperolek“, nejste cool. Když neposvačíte bombardino, jako byste na ty hory ani nevyjeli. A tak běžně na sociálních sítích ski areálů vidíme bary a jejich akce a taky pobídky „běžte se zahřát tam a tam“, ve velice „vkusné“ grafice se sklenkou nebo hrnkem alkoholu.
Ale rozumím – na alkoholu se vydělává, tak co bychom ho nepropagovali? Co bychom ty lidi nenaváděli, aby se „posilnili“? Je vám z toho smutno? Mně taky. A to ani nejsem stoprocentní abstinent. Jen vím, kdy se pít hodí a kdy ne, především kdy tím neohrozím zdraví někoho jiného (protože pro mě za mě – klidně se pod vlivem na té sjezdovce nenávratně zmuchlejte, když do toho nenamočíte nikoho jiného).
A co vyloženě bolí? Když si před vámi borec vytáhne z náprsní kapsy placatku a „neupejpá“ se.
Kam na lyže v Itálii? Rájů pro milovníky zimních sportů je tu dost
Ještě nikdy jsem u nás neviděla, že by někdo někoho namátkově kontroloval kvůli požití alkoholu. Údajně se tím ale může zabývat obsluha vleků a lanovek, spíš ale v případě, že je člověk viditelně „nalámaný“, takřka se neudrží na nohou nebo se chová nevhodně. V těch nejzásadnějších případech může obsluha zneplatnit konkrétní skipas bez náhrady, případně přivolat policii. Ale co potom? Týpek tu bude zítra zase. Nebo v jiném skiareálu.
Když milovníci zimních sportů nemíří na naše hory, jezdí především do Itálie, Rakouska a Francie. Kromě toho, že můžete s alkoholem v krvi riskovat zdraví a životy jiných, mějte na paměti, že vaše pojišťovna, u které máte sjednané úrazové pojištění, vám může nevyplatit plnění, jakmile se zjistí, že jste požili.
V Itálii je tolerance alkoholu v lyžařských areálech 0,4 promile. Můžete se tu setkat s namátkovou kontrolou a za překročení dané meze hrozí pokuta v přepočtu až 25 000 Kč. Při překročení 0,8 promile pak hrozí pokuty mnohem vyšší a až rok odnětí svobody.
V Itálii zároveň musí mít každý, kdo se na lyže nebo snowboard vydá, sjednané pojištění odpovědnosti za škody.
Ve Francii jsou pravidla nejpřísnější. Tolerance alkoholu je nulová, a když způsobíte nehodu a zjistí vám alkohol v krvi, automaticky jde veškerá vina za vámi. Bez diskuze. Můžete taky dospět k pokutě v přepočtu až 375 000 Kč, nebo si dokonce odpykat rok odnětí svobody.
V Rakousku je to víceméně stejně benevolentní jako u nás, nicméně dýchnout vám tu může dát policie. Při nevhodném chování pod vlivem alkoholu vám může být zneplatněn skipas a můžete být vykázáni z areálu.
Použité zdroje: