Přejít k hlavnímu obsahu

Jak chutná Karibik nebo Skotsko? Objevte rozmanitý svět chutí skrze prémiové destiláty

Dnešní moderní doba nabízí nespočet možností, jak si dopřát zážitek z cestování bez nutnosti opustit pohodlí domova. Prémiový dovozový alkohol je jednou z cest, jak poznat kulturu vybrané země na dálku. Každá láhev v sobě ukrývá kus přírodního bohatství a tradice, která stojí za poctivou výrobou těchto destilátů. Pojďte s námi procestovat tři země a skrze prémiové destiláty poznat, jak chutnají!

Brandy z Francie

Začneme v Evropě. Ačkoliv se brandy vyrábí i v jiných zemích a existuje mnoho druhů, původním domovem tohoto luxusního destilátu je právě Francie. Vyrábí se zkvašením ovoce na víno, které se poté několikrát destiluje na mírném ohni, aby se dosáhlo určité chuti a koncentrace alkoholu. Po destilaci brandy ještě zraje v dubových sudech.

Nejznámější druhy jsou Cognac a Armagnac, pojmenované podle lokalit v jihozápadní Francii. Na lahvích se můžete setkat s označením V.S. (very special), co značí nejmladší brandy s dobou zrání v sudech minimálně 2 roky. X.O. (extra old) je pak označení pro brandy se stářím nejméně 6 let. Věk brandy je ve Francii přísně klasifikován a označování má svou tradici.

Pití brandy je kultura sama o sobě. Je to chvíle, kdy se elegance snoubí s prožitkem. Často se podává s kvalitním doutníkem, protože zvýrazňuje jeho chuť. Obecně má brandy spíše hlubokou, sladkou chuť s tóny ovoce, oříšků, čokolády, nebo karamelu. Sladká chuť dokáže vyvážit příliš těžké nebo hořké tóny doutníků. Popíjet ji lze samotnou nebo v kombinaci s kouskem kvalitní tmavé čokolády, případně se sýrem typu gouda a roquefort. Hodí se i na přípravu redukovaných omáček k masitým pokrmům.

Brandy je oblíbenou volbou, pokud se zajímáte také o investiční a sběratelský alkohol.

Skotsko a jeho whisky

Z elegantní Francie se teď přesuneme do nespoutaného Skotska. Tamní příroda je fascinující – vzdálené vrcholky hor, průzračná jezera, nekonečné lesy a nedotčené travnaté pláně. Chuť whisky může být taky poněkud divoká, ostřejší, drsná a je víc cítit po alkoholu. Ale najdou se i druhy, které jsou chuťově hladké a jemné.

Skotská whisky se tradičně vyrábí z ječmene, vody a kvasnic. Fermentovaná směs se destiluje a nechává dozrát v dubových sudech po dobu minimálně 3 let. Dřevo dodává whisky specifickou barvu, vůni a chuť. Ta je typicky zrnitá, dřevitá, s ovocnými, kořeněnými nebo karamelovými tóny.

Skotská whisky má ještě jednu zajímavou chuťovou vlastnost, a tou je kouřové aroma. To je způsobeno sušením sladu nad rašelinovým kouřem. Nejčastěji se podává s ledem jako „whisky on the rocks“. Pro vyvážený chuťový zážitek může být k degustaci podáván sýr, čokoláda, oříšky, grilované maso nebo uzený losos.

Věděli jste? Tvar slova whisky používáme pro destiláty ze Skotska, Kanady a Japonska. Irská a americká verze bývá označována jako whiskey.

Dokonalé spojení – Karibik a rum

Pojďme se nyní zahřát přes oceán do slunného Karibiku, odkud pocházejí ty nejlepší rumy světa. Zdejší klima je jako stvořené pro pěstování cukrové třtiny, ze které se rum vyrábí. Směs melasy nebo třtinové šťávy s vodou a kvasinkami se nechá fermentovat a poté se destiluje. Čerstvý destilát je čirý a poměrně silný s ostrou vůní i chutí. Teprve zrání v dubových sudech mu propůjčuje typickou zlatavou barvu a jemnou chuť.

To, jaká bude výsledná chuť rumu, záleží nejen na zemi původu cukrové třtiny. Velký vliv má právě zrání v sudech. Například dřevo z amerického dubu dodává rumu dřevité tóny s aromatem vanilky a karamelu. Ovocné tóny banánu a ananasu ucítíte z rumu, který zrál v sudech z francouzského dubu.

Jak si karibský rum co nejlépe vychutnat? Znalci doporučují nespěchat. Malý doušek je potřeba pomalu vychutnávat, aby se na jazyku a na patře plně rozvinul. V myšlenkách vás tak alespoň na malou chvilku přenese do tropického ráje. Rum bývá servírován s kostkou ledu, která potlačí sladší a citrusové tóny a zvýrazní ty dřevité a kořeněné. Pro komplexní zážitek z degustace prémiového rumu může být ke skleničce nabídnut plátek pomeranče, lístek máty, kvalitní čokoláda nebo luxusní doutník.

Stejně jako v případě whisky, pokud se do rumu přidá pár kapek vody, dosáhne se jemnější textury. Jeho chuť se takzvaně otevře a dá vyniknout ostatním složkám chuti. Štiplavá chuť alkoholu se dostane na pozadí.

 
 
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
redakce

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Jak chutná Karibik nebo Skotsko? Objevte rozmanitý svět chutí skrze prémiové destiláty