Hlavní město: Buenos Aires. Počet obyvatel: 40,1 mil (údaj z roku 2010). Rozloha: 2 780 400 km² (8. největší země světa). Úřední jazyk: španělština. Měna: Argentinské peso. Sousední státy: Bolívie, Paraguay, Brazílie, Uruguay, Chile.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: K pobytům za turistickým účelem, které nepřesáhnou 90 dnů, občané ČR víza do Argentiny nepotřebují (bezvízová dohoda je platná od roku 2000). Víza se ovšem vyžadují pro cesty, jejichž účel je jiný než turistický, anebo v případě, že se cestující hodlá v zemi zdržet déle než 90 dní.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Argentině: Junín 1461, 1113 Buenos Aires
Je žhavá jako tango, ale i ledová jako pláně národního parku Los Glaciares, je přívětivá jako náměstí Plaza Dorrego a zároveň i temná jako slavný hřbitov La Chacarita – seznamte se, Argentina!
Argentina – obrovská rozlohou, obrovská možnostmi
Argentina je osmá největší země světa – není tedy divu, že se její severní a jižní cíp liší jako den a noc, že jsou tu obrovské rozdíly mezi živým Buenos Aires a pustinami v Ohňové zemi – turisty, kteří sem přijíždějí, ale láká oboje – živelnost i drsnost.
Buenos Aires je hlavní město Argentiny i hlavní město tanga. Na stopy po tomto tanci tady narazíte všude – fungují tady tančírny, kavárničky, muzea, tančí se tu i při improvizovaných pouličních vystoupeních.
Středobodem veškerého dění a místem, kde prý každý pozná tu pravou Argentinu, je náměstí Plaza Dorrego. To se každý víkend zaplní desítkami umělců a muzikantů. Hučí to tu jako v úle a člověk tu nasaje naprosto unikátní atmosféru.
Naopak boží klid je na místě zvaném La Chacarita – aby také ne, jde totiž o největší hřbitov v zemi! Turisté sem vyrážejí za unikátní atmosférou a za majestátní architekturou. Ano, je možná trochu ponurá, ale naprosto unikátní. Poutním místem je potom hrob prezidenta Peróna.
Velikou atrakcí je i projížďka metrem na lince A – tady totiž jezdí dřevěné vagony, naprosto totožné s těmi, které tu jezdily před desítkami let. Jde o jednu z největších atrakcí tohoto města.
Za přírodou se pak jezdí na jih – do národního parku Los Glaciares, kde je téměř padesátka velkých a dvě stovky menších ledovců. Příroda tady má jednoznačně navrch a člověku tu ukazuje, jak umí být krásná a krutá zároveň.
Jen krok do Antarktidy je to z Ohňové země. Klima je tady drsné a příliš ho nezmírňuje ani přítomnost tučňáků patagonských. Maják na konci světa, místo, kde končí veškerá civilizace a dál už je jenom moře, tu může působit paradoxně přívětivě.
O hřejivý dojem se pokoušejí i obyvatelé města Ushuaia, mimochodem nejjižnějšího města světa – fasády zdejších domů jsou barevné – snad proto, aby kompenzovaly chladné klima, které tady panuje v drtivé části roku.