V 15 letech jsem se smál doporučení horské služby a prošel Vysoké Tatry v teniskách. Lehkomyslnost se mi málem osudově vymstila. Od té doby na túry vyrážím zásadně v kvalitní obuvi. Ale jak ji poznat?
Chvilka nepozornosti a při nenáročném výšlapu na tatranskou Ostrvu jsem uklouzl po uvolněném placáku a začal se pomalu sunout ze svahu. Nebylo to nakonec nijak dramatické, po dvou metrech jsem skluz zastavil a vydrápal se zpět. Kluzká podrážka tenisek mi rozhodně nijak nepomohla. Po této zkušenosti si na výšlapy beru raději kvalitní trekovou obuv. Ovšem není bota jako bota. Jak vybrat tu správnou? Řídím se hlavně neocenitelnými radami v článku na https://www.eobuv.cz/ a často se k němu vracím. Najdu v něm totiž nejen rady k nezaplacení, ale i slovníček materiálů a technologií využívaných při výrobě. Co v něm hledám?
Moje první začátečnická chyba přišla hned při výběru prvního páru. Koupil jsem jedny pohorky a používal je na všechny výšlapy. A tak se mi při méně náročných letních výletech zbytečně zapařovala noha v teplých botách přizpůsobených studeným horským teplotám a větru. Dnes už si (bohatší o spoustu informací) před cestou podle ročního období, náročnosti terénu a počasí pečlivě vybírám, který pár vytáhnu z botníku. Co zvažuji?
Vybírejte takové boty, které vám při zkoušení dobře sedí. Pokud palec nebo malíček nemá dost prostoru (nebo ho naopak mají až příliš mnoho a v botě „plavete“), nespokojte se s tím, že to snad nějak vydržíte. Na dlouhé túře se vám špatná velikost může vymstít nepohodlím, puchýři nebo krvavými oděrkami. Zvažte, zda při výšlapu potřebujete spíše hodně prodyšnou, nebo voděodolnou botu. Anebo takovou, která zajišťuje kompromis obojího.
Vyplatí se také vědět, jaké komponenty by pohorky měly mít, aby vás dobře chránily před různými potížemi. To nejlépe dokumentuje infografika v již zmíněném článku o výběru trekové obuvi. Víte například, kde na botě najdete drážku na mačky a proč se vyplatí mít co nejméně švů?
Když už máme dobře chráněné nohy, kam vyrazit? Mezi nejoblíbenější destinace v České republice a na Slovensku patří Krkonoše, Vysoké Tatry (obě pohoří patří mezi biosferické rezervace UNESCO), Český ráj (ten má status geoparku UNESCO), České Švýcarsko s jeho unikátními pískovcovými skalami a stolovými horami, rozmanitá příroda Jeseníků či šumavské hvozdy. Pokud však cestujete s dobrou partou, je nádherně všude.