Dominikánská republika je zemí pohádkových pláží, azurového moře a výborné kuchyně. Na ostrově se v průběhu historie prolínaly španělské, africké a indiánské vlivy. Ty se odrážejí i v místní gastronomii, proto určitě vyzkoušejte zdejší pochoutky. Co ochutnat a co si přivézt domů se dočtete v následujícím článku.
V Dominikánské republice na vás čeká mnoho kulinářských zážitků od čerstvých ryb a mořských plodů přes kreolské po mezinárodní pokrmy.
Dominikánská republika v únoru letošního roku získala významný titul „Karibská metropole gastronomie“, který jí udělila Iberoamerická gastronomická akademie společně s Královskou španělskou akademií gastronomie.
Typická dominikánská jídla se skrývají pod názvem comida criolla (kreolská kuchyně). Mezi nejoblíbenější patří la bandera (v překladu vlajka) z dušeného kuřecího či hovězího masa s fazolemi a bílou rýží. Tento pokrm barevně evokuje dominikánskou vlajku – bílá představuje rýži, červená omáčku a modrá barva fazole.
Velmi populární je také hustá polévka sancocho z kořenové zeleniny a sedmi druhů masa, nebo banánová kaše mangú s vejci a osmaženým salámem s cibulkou.
Nedílnou součástí jsou nejrůznější druhy koření jako koriandr, ají, či oregano, které pokrmům dodávají nezaměnitelnou chuť.
Hlavní město Santo Domingo se pyšní památkami z koloniálních dob zapsanými na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Metropole je zároveň i vyhlášenou gastronomickou destinací a to nejen v Dominikánské republice, ale i v regionu celého Karibiku. Zdejší restaurace připravují tradiční i zahraniční recepty, které jsou obohacené o inovativní způsoby úpravy.
V rybářských vesnicích Bayahibe na jihovýchodním pobřežía Las Terrenas na poloostrově Samaná můžete ochutnat čerstvé plody moře a samozřejmě ryby, např. marlíny, mahi-mahi nebo dorado. Typickou samanskou specialitou je pak pescado al coco (ryba na kokosové omáčce).
V regionu Constanza v pohoří Cordillera Central určitě vyzkoušejte výbornou krémovou polévku z celeru (cepa de apio).
Papáju, maracuju, sladké banány, ananasy, manga a další tropická ovoce seženete
v obdchodech a trzích. Výborné jsou čerstvě vymačkané šťávy a ovocné dezerty. Máte rádi avokádo? Pokud ano, to dominikánské si jistě zamilujete!
Jako „Vitamín R“ nazývají Dominikánci tradiční nápoj – třtinový rum. Zatímco bílý rum je základem koktejlů, které pijí hlavně turisté, tmavý a zlatý rum se pije čistý s ledem nebo bez.
Rozhodně ochutnejte coco loco – čerstvě naseknutý kokos, do kterého se přidává rum. Samozřejmě si můžete dát i nealkoholickou variantu.
Typickou specialitou Dominikánské republiky je mamajuana. Základem je opět rum (nejčastěji bílý), do kterého se vyluhuje výtažek z bylin a stromové kůry a do této směsi se pak přidává červené víno a med. Nápoj svou chutí může připomínat portské.
Mamajuana čistí játra a ledviny a podle místních funguje i jako účinné afrodiziakum. Název pochází z francouzského slova dame jeanne (označení pro demižon), které se ve španělsky mluvicích zemích změnilo na dama juana a v Dominikánské republice poté na mamajuana.
Pokud si chcete Dominikánskou republiku připomínat i doma, na trzích a v obchodech se suvenýry můžete zakoupit sušené bylinky a větvičky, které poslouží na domácí přípravu tohoto nápoje.
Dominikánci milují zázvorový čaj se skořicí a medem. Na řadě míst, např. v Las Galeras na poloostrově Samaná, fungují návštěvnická centra, kde vám předvedou proces pěstování a sklizně této organické plodiny. Z kořene zázvoru se připravují výtečné zákusky.
Ve vyšších nadmořských výškách Dominikánské republiky se nacházejí kakaové plantáže. Po stopách kakaa se můžete vydat například v San Francisco de Macoris, kde vám průvodci předvedou všechny důležité kroky od zasetí přes sklizeň až po proces fermentace a sušení. V Muzeu čokolády v Punta Caně vás zavedou do historie čokolády, přičemž na konci exkurze můžete absolvovat workshop a připravit si vlastní čokoládu.
Z kakaa se vedle čokolády připravuje kakaové máslo, čokoládové tělové krémy a kakaové skořápky, které se přidávají do léčivých čajů na hubnutí, protože usnadňují cirkulaci krve. Mezi další oblíbené produkty patří kakaové džemy s tropickými příchutěmi nebo kakaový likér s příchutí kávy, ananasu, vanilky a zázvoru.
Dominikánská rána doprovází čerstvě uvařená káva. Místní tento nápoj dokonce nazývají elixírem života. Kávu začali první obchodníci na ostrov Hispaniola dovážet kolem roku 1715. Kávovníkům se ve zdejší půdě dařilo, a tak jedny z nejstarších plantáží Nového Světa vznikly právě zde. Chuť dominikánské kávy je jemná s mírným náznakem kyselosti a plným aroma. Mezi nejznámější druhy patří Cibao, Bani, Ocoa a Barahona.
V provincii Azua západně od Santo Dominga je téměř po celý rok sucho a slunečno, což představuje ideální podmínky pro pěstování vinné révy. Prohlídky vinice s degustací můžete absolvovat v Ocoa Bay. Na tomto jedinečném místě si užijete nejen víno, ale i panenské pláže a hory.
Dominikánská republika patří mezi hlavní světové producenty tabáku. Celkem 210 milionů ručně vyrobených doutníků se ze země vyváží, což představuje 42 % celosvětové produkce. Podle uznávaného magazínu Cigar Aficionado pochází jedenáct z 25 světově nejuznávanějších značek doutníků právě z Dominikánské republiky.
Každý rok v únoru se v Dominikánské republice koná festival Procigar, který dominikánské doutníky představuje veřejnosti formou přednášek, exkurzí a ochutnávek. Známé jsou např. značky Davidoff, La Aurora, nebo La Flor Dominicana.
Tabákové plantáže a manufaktury se nacházejí ve vnitrozemí ostrova v okolí města Santiago. Turisté často navštěvují zejména továrnu Tabacalera de García u La Romana na jihovýchodě země díky blízkosti letoviskům Punta Cana, Bayahibe, Juan Dolio a Boca Chica.