Proplouvat řeky, kanály a jezera z Moskvy do Petrohradu, a přitom navštívit velmi nevšední atrakce jako Ermitáž, Kreml nebo Leninovo mauzoleum. Jak taková plavba vypadá?
Začíná se v historickém centru moskevské metropole. Dvanáct miliónů obyvatel z ní dělá jedno z největších měst Evropy. Je tu velmi mnoho univerzit a kostelů. A jakých!
Například všemi barvami hrající chrám Vasila Blaženého, to je absolutní klasika. Když se v noci rozsvítí, vypadá jako z pohádky. Podobně jako Evangelicko-luteránská katedrála sv. Petra a Pavla, která za dob Sovětského svazu plnila funkci filmového studia, či působivými freskami ozdobená katedrála Nanebevstoupení.
Po příletu na moskevské letiště se nalodíte na koráb, poté se můžete vydat do ulic města na řece Moskvě. Jednu z hlavních atrakcí tu představuje Ljubjanka, proslulé ústředí KGB. Budova tajné služby vznikla jako sídlo pojišťovací společnosti. Později místo patřilo místo tajné službě Sovětského svazu.
I přes „minulost“, kterou je budova zatížena, musí se uznat, že žlutá fasáda a neobarokní základ z Ljubljanky dělají jednu z nejpozoruhodnějších staveb města.
A pozor, těch v Moskvě není opravdu málo! Když se projdete po jejích uličkách, narazíte například na majestátní prezidentské sídlo Kreml, proslulou Treťjakovskou galerii, 540 metrů vysokou televizní věž Ostankino a určitě i na Leninovo mauzoleum. Jeho první verze byla dokončena jen pouhých šest dnů po smrti velkého vůdce říjnové socialistické revoluce.
Z Moskvy loď pokračuje do starobylého města Uglič. Tady naplno pocítite časy dávných carů, hrdinství, zrady a velkých bojovníků a představujete si, jak to asi kdysi všechno vypadalo. Moc práce to nedá, protože historických památek se dochovalo dost. Po těchto místech, které mimo jiné sloužily jako základní tábor pro boj s Tatary, kráčela historie.
Poté se doplavíte do Jaroslavli, kde navštivte kostel Svatého Eliáše. A pak vás už čeká fantastický ostrov Kiži. Ten se může pochlubit archeologickými nálezy už z přelomu šestého a pátého století před naším letopočtem, ale především originálním dřevěným kostelem Prokov.
Má dvacet kopulí a byl postaven bez použití jediného hřebíku! Zkrátka unikátní ruční práce starých mistrů.
Přes Ladožské jezero se potom dále dostáváme do naší konečné stanice - do Petrohradu. Kde v něm začít? Tady se těžko vybírá, co navštívit, protože tato „Paříž Ruska“ má toho hodně co nabídnout! Stačí už jen pohled na Zimní palác z Palácového náměstí s nespočtem oken. Úklidové týmy jich musí umýt skoro tisíce!
Celý obdivuhodný Zimní palác patří mezi budovy Ermitáže, kulturní multiskládanky s více než třemi miliony exponáty, mezi něž patří např. Zlatem vykládané carské kočáry či Rembrandtovy obrazy. Nejkratší prohlídka tu trvá čtyři hodiny.
A pak nesmíme zapomenout na legendární Auroru! Tato loď má také významné místo v dějinách konce carského Ruska. Ale byla by též škoda opominout kvůli historickým milníkům opomenout i zázraky moderní doby, mezi něž bezesporu patří impozantní soustava vodopádů v parku nad Finským zálivem. Každou vteřinou se skrze ní prožene 30 000 litrů vody.
Prostor na cestě mezi Moskvou a Petrohradem je tedy vskutku štědrým místem pro obohacení vašich kulturních zážitků.
Vydejte se po proudu vodních toků moskevské oblasti a doplujte až k Zimnímu paláci v Petrohradu. Na začátku se projdete po Rudém náměstí a dalších atrakcích Moskvy, pak se přes Jaroslavl dostanete k Petrohradu. Neváhejte a poplujte s námi!