Hlavní město: Bukurešť. Počet obyvatel: 19 599 506 (údaj z roku 2011). Rozloha: 238 391 km² (78. na světě). Úřední jazyk: Rumunština. Měna: Rumunský leu. Sousední státy: Bulharsko, Maďarsko, Moldavsko, Srbsko a Ukrajina.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Rumunska vízum ani pobytové povolení. Do 15 dnů od vstupu na území Rumunska se ale musí přihlásit na nejbližším útvaru cizinecké policie. Teprve v případě, že hodlá pobývat na území Rumunska déle než 3 měsíce, vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Rumunsku Ambasada Republicii Cehe Str. Ion Ghica 11, Bucuresti 70418 tel: 004021/3039230, 3039238 fax: 004021/3122539, OEÚ-3138980 e-mail: bucharest@embassy.mzv.cz, provozní hodiny: pondělí, pátek 08.00 – 16.30.
Rumunsko je zemí, kde má divoká panenská příroda nespoutané srdce. Skoro 50 % z celkové rozlohy je tvořeno přírodními ekosystémy. Člověkem neporušená příroda vábí už několik desítek let turisty ze všech koutů naší planety.
Bukurešť – město, které znovu křísí své bývalé známé přízvisko „Malá Paříž“
S tou Paříží to vůbec nepřeháníme. V druhé polovině 19. století zde architekti vdechli hlavnímu městu Rumunské republiky jistý půvab a ladnost. Jenže přišly války, zemětřesení, Ceausescu a elegantní pařížská Bukurešť zmizela v propadlišti dějin.
Dnes, když se Rumunsko zařadilo mezi členy EU s velice slibně rozvíjející se ekonomikou, probíhá kulturní vzmach Bukureště v plném proudu. Pokud sem při svých toulkách světem zavítáte, musíte jako první navštívit gigantický a dechberoucí Parlamentní palác – dle rozlohy druhá největší budova na světa.
Národní muzeum vesnice je zase jedním z nejstarších evropských skanzenů, kde můžete více než kdekoli jinde lépe poznat tradici znamenitého rumunského ducha. Mezi další kulturní pozoruhodnosti města počítáme např. Athenaeum, sídlo rumunské národní filharmonie, Staré královské nádvoří, univerzitní knihovna, kostel Královského soudu, nejstarší ve městě nebo národní muzeum umění.
Horské túry v čarokrásných Karpatech a slunění na pobřeží Černého moře
Výlety do Karpat jsou dobrodružstvím, na které se nezapomíná. Odvážní cestovatelé zde mohou snadno spatřit například teplé termální prameny, atypické skalní útvary, tajemné hlubinné jeskyně, nebezpečně úzké soutěsky, mlžná jezera, vyjící vlky, dravé divoké kočky či medvědy chytající ryby v ledových horských říčkách a potocích.
Dalším přírodním jinotajem, skrývajícím se v zemi, která je rodištěm hraběte Drákuly, je Delta Dunaje - nejzachovalejší evropská říční delta vůbec. Pokud chcete třeba jen tak lenošit přes den na pláži a nechat na sebe dopadat příjemné sluneční paprsky, tak přímořská letoviska u Černého moře jsou jistě dobrou volbou, a to klidně i pro celou rodinu.
Chcete blíže poznat kulturu a přírodu rumunské země? Pak sem určitě vycestujte! Třeba vám předtím přijdou vhod i informace z našich článků, věnovaných všem více i méně známým zajímavostem tohoto „tygra“ východní Evropy.