Máte namířeno do Rumunska a chcete ochutnat některou ze zdejších specialit? Nebo jen pátráte po tom, co by vám mohlo oživit jídelníček?
Můžou to být právě rumunské sarmale, co si nadcházející víkend naservírujete k obědu. Rumunská kuchyně je značně zastíněná balkánskými specialitami a taky je jí hodně ovlivněna, stejně jako kuchyní tureckou, srbskou nebo maďarskou. Tahle dobrota ale stojí za povšimnutí.
Ačkoli nejde o jídlo, které by svůj původ opravdu mělo v Rumunsku, obyvatelé téhle země na něj nedají dopustit. Takové závitky, jako jsou sarmale, přinesli do Evropy dobyvační Turci. Byli to ale právě Rumuni, kteří si závitky oblíbili ze všech nejvíc.
Sarmale je pokrm, který se v Rumunsku servíruje hlavně svátečně – nesmí chybět na oslavách, svatbách a podobných příležitostech. Vy si je ale můžete klidně připravit k sobotnímu obědu s rodinou, zvlášť pokud ji chcete překvapit. O tom, že budou strávníci nadšení chutěmi a ještě dlouho sytí, vůbec nepochybujte.
A jak tedy sarmale vypadá? Jde o směs mletého masa (vepřového s jehněčím nebo drůbežím) s rýží, cibulí a kořením, kterou kuchař zabalí do zelných listů. Takové závitky pak dá vařit. V některých částech země mají před zelnými listy přednost ty vinné a recepty se taky liší rodinu od rodiny. Na své si můžou přijít i vegetariány a vegani – varianty bez masa, například s oříšky a mrkví, nejsou žádnou výjimkou.
To nejsložitější na pokrmu je balení směsi do listů a samozřejmě dochucení. Není to ale nic, co by aspoň trošku šikovné ruce nezvládly.
Co potřebujete: listy z celého bílého zelí, ocet, 600 g mletého masa, 2 cibule, 2 bobkové listy, 4 lžíce rajčatového protlaku, vejce, 2 stroužky česneku, 4 lžíce dlouhozrnné rýže, lžíci nasekaného čerstvého kopru, 300 zakysané smetany, sůl, pepř, mletou papriku
Jak na to?
A pak je hotovo! Sarmale můžete podávat samotné, ale skvělé jsou s bramborami a zakysanou smetanou.
Dobrou chuť!