Hlavní město: Dodoma. Počet obyvatel: 36,6 mil (údaj z roku 2004). Rozloha: 945 090 km² (80. největší země světa). Úřední jazyk: Svahilština, angličtina. Měna: Tanzanský šilink. Sousední státy: Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo, Zambie, Malawi, Mosambik.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum je možno získat na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně a na všech leteckých, silničních, železničních a námořních, resp. jezerních, hraničních přechodech. Cena jednorázového turistického víza je EUR 50 (expresní vízum EUR 70).
Velvyslanectví: Česká republika velvyslanectví v Tanzanii nemá. Veškerou agendu řeší velvyslanectví ČR v Etiopii.
Co vznikne, když spojíte pevninskou Tanganiku s ostrovem Zanzibar? No přeci Tanzanie! Toto spojení vzniklo v 60. letech 20. století, poté, co oba celky získaly nezávislost na Velké Británii. Předtím, do roku 1919, bylo území dnešní Tanzanie pod německou koloniální nadvládou.
Tanzanie tedy leží na pevninské části východního pobřeží střední Afriky a spadá pod ní také souostroví Zanzibar s největším ostrovem stejného jména. Tanzanie je chudou africkou zemí, ve zdejších městech, včetně dvou hlavních, Dar es Salaamu a Dodomy, kam se přestěhovala vláda, toho není příliš k poznávání. Výjimku tvoří snad jen hlavní město ostrova Zanzibar, kde jsou dodnes k prohlédnutí památky, co odkazují na dávný výnosný obchod s otroky.
Tanzanie nicméně bohatství má – a tím bohatstvím je její příroda. Na jejím území leží několik národních parků, včetně slavného kráteru Ngorongoro.
Území ležící v obrovské kaldeře je africkou Noemovou archou. Na ploše asi 250 čtverečních kilometrů žije na 30 tisíc zvířat. Ohromná je nejen druhová pestrost, ale už jen samotné množství zvířat, která tu volně pobíhají. A je mezi nimi i několik posledních exemplářů extrémně ohroženého nosorožce černého.
Ngorongoro bylo dříve součástí neméně slavného národního parku Serengeti, dnes ale obě chráněná území funguj nezávisle na sobě. Samotné Serengeti je asi nejslavnější africký národní park. Od roku 1981 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a v jazyce místních domorodců znamená Serengeti „Nekonečná země“. A téměř nekonečné je i množství zvířat, které se po zdejších pláních prohání. Ne nadarmo je právě Serengeti jedním z nejnavštěvovanějších národních parků.
Významnou archeologickou lokalitou je potom Olduvajská rokle – právě tady kdysi archeologové objevili pozůstatky australopitéka a Homo Habilis.
Na hranicích s Keňou se k nebi vypíná Kilimandžáro, nejvyšší africký vrchol s 5895 metry výšky. Hraniční jezero Tanganika pak drží primát v kategorii nejhlubších afrických jezer – jeho maximální hloubka je 1470 metrů – a Viktoriino jezero je pro změnu největším africkým jezerem, co do rozlohy, a zároveň druhým největším jezerem planety. Mimo to v něm pramení Viktoriin Nil.
A zapomenou nemůžeme na ostrov Zanzibar, dovolenkový ráj, na kterém se narodil Freddie Mercury. O něm si můžete více přečíst v samostatném medailonku – Zanzibar.