Cestování, jakkoli ho milujeme, má i svá úskalí. Pokud se chystáte překonat několik časových pásem, nejspíš se budete muset vyrovnat tzv. pásmovou nemocí.
Létání je bezva. Dostat se za pár hodin na druhou stranu Evropy taky. A ocitnout se za půl dne ve Spojených státech nebo během dvou dnů v Austrálii? Jakbysmet! Zatímco v Evropě jet lag neřešíme, při překročení 2–5 časových pásem nám hrozí a rozhodně se s námi nemusí mazlit.
Jet lag, tedy pásmová nemoc nebo taky tryskáčový syndrom, je soubor příznaků, které způsobuje narušení našeho přirozeného biorytmu. O něco snesitelnější je přitom přesun na západ, kdy si prodlužujeme den (i když třeba o dost), než na východ, čímž si den zkrátíme, čeká nás usínání až nad ránem a následná únava. Nemusí to tak ale nutně být – pokud doletíte na východ k smrti unavení dlouhou cestou, budete rádi, že budete moct padnout do postele co nejdřív po přistání, a pokud máte dobré spaní, vydržíte v ní v pohodě až do rána.
Digitální nomádství: jak začít, abyste hned neskončili?
Jet lag má celou řadu příznaků. Patří k nim:
Tyhle příznaky u vás můžou přetrvávat několik dní, ale i týden.
Existuje spousta rad, z nichž některé vám můžou pomoct a některé se naopak můžou úplně minout účinkem.
Nenechte si pásmovou nemocí otrávit kus dovolené nebo návrat domů. Dá se s ní efektivně bojovat a projevy zmírnit na minimum!