Osmého září svět na pár minut ztichnul. V odpoledních hodinách totiž navždy opustila pozemský svět královna Alžběta II., která se dožila úctyhodného věku 96 let.
Informaci o smrti v královské rodině jako první dostaly tři největší britské televizní stanice. O 20 minut později se oznámení dostalo do světa přes média a vyvěšením smutečního oznámení na vrata Buckinghamského paláce.
Vlajky v zemi jsou stažené na půl žerdi, z Hyde Parku zazněla salva z děl, ozvaly se zvony v kostele svatého Pavla a ve Westminsterském opatství a Velká Británie se zahalila do státního smutku.
Ten by měl trvat 11 dnů a vyvrcholit by měl královniným pohřbem. Konat by se měl za 10 dní od skonu královny. Naplánován je proto podle posledních informací na 19. 9. 2022.
Dne 19. 9. přesně v 16 hodin britského času pak začne státní pohřeb jedné z nejslavnějších panovnic všech dob. V kapli svatého Jiří ve Windsoru se s ní svět navždy rozloučí hodinovou ceremonií. Královna Alžběta II. bude pohřbena do královské hrobky a její památku Spojené království uctí dvěma minutami ticha.
Pokud chcete vzdát hold nejdéle vládnoucí panovnici historie a plánujete cestu do Londýna, přečtěte si, jakými způsoby se sem vůbec můžete dostat. Protože podobný nápad budou mít lidé z celého světa, s rezervací letenek nebo jízdenek neotálejte!
Pokud se rozhodnete vyrazit do Anglie autem, budete muset během zhruba třináctihodinové trasy překonat asi 1 270 km. Za cestu tam i zpět zaplatíte v průměru okolo 8 až 10 tisíc Kč.
Nejrychlejší a zároveň nejpohodovější trasou do Velké Británie je cesta přes Německo, část Nizozemí, Belgii a Francii. Vyhnete se tak silničním poplatkům i mýtnému. Tankovat doporučujeme v Německu nebo Belgii, protože pohonné moty v Nizozemí vycházejí mnohem dráž.
Pokud vyjíždíte z Prahy, vydejte se směrem Rozvadov, odkud budete pokračovat na Norimberk, Warzburg, Frankfurt nad Mohanem a Kolín nad Rýnem. Dále vás čeká cesta na Cáchy, překročení hranic s Nizozemskem a poté Brusel v Belgii.
Obchvatem projedete kolem Bruselu a budete pokračovat na Gent. Před Oostende to stočte na Dunkerk, případně Calais. Tady pak máte dvě možnosti – do Anglie se můžete dostat trajektem z přístavu Dunkerk i Calais nebo Eurotunelem, který spojuje francouzské Calais a anglický Folkestone.
Praktické info
Pokud plánujete dorazit na královnin pohřeb autobusem, můžete využít přepravců Regiojet a Flixbus. Cesta autobusem do Londýna trvá přibližně 20 hodin a zpáteční jízdenku seženete od 1 250 do 3 000 Kč. Čím dříve ji koupíte, tím více ušetříte. Nástupní stanice jsou nejen v Praze, ale také v Brně, Olomouci a Ostravě.
Pokud se rozhodnete přicestovat na pohřeb královny vlakem, připravte se na několik přestupů. Z Česka totiž do Londýna přímý spoj nejezdí. Na 13,5hodinové trase vás budou čekat zhruba tři přestupy a ceny jízdenek se pohybují mezi 5 600 Kč až 10 000 Kč.
Nejpohodlnější a samozřejmě nejrychlejší cesta do Londýna je ta, kterou absolvujete letecky. Málokterá destinace v Evropě má navíc tolik leteckých linek a přímých spojení s každým regionálním evropským letištěm jako právě Londýn. Na londýnské letiště míří lety nejenom z Prahy, ale i z Brna či Ostravy.
Ceny zpátečních letenek se běžně pohybují mezi 2 500 a 5 000 Kč u všech aerolinek od Ryanairu po British Airways. Pokud se vám podaří ukořistit akční letenku u některé z nízkonákladových společností, pak vás zpáteční cesta může vyjít i na pouhou pětistovku.
Počítejte ovšem s tím, že letenky v pátek, neděli a pondělí bývají nejdražší a letenky okolo svátků, prázdnin nebo dalších významných dnů (v tomto případě právě pohřeb královny Alžběty II.) rostou až na násobky běžných cen.
Nejblíže k centru Londýna se nachází letiště Heatrow, které je s centrem města propojeno modrou linkou metra (Piccadilly). Ne všechny linky z Česka ale lítají právě na toto letiště. Proto je tuto informaci potřeba dopředu ověřit.
Z Prahy létají do Londýna British Airways na letiště Heathrow, Ryanair na letiště Stansted a easyJet na letiště Gatwick a Luton. Z Brna a Ostravy létá pouze Ryanair na letiště Stansted.