Rozhodli jsme se Vám představit Novou Kaledonii a přiblížit něco málo o tom, jak se tam dostat, jak se v Nové Kaledonii nejlépe dopravovat, kde bydlet a jak se stravovat.
Pokud milujete kempování, chcete se procvičit ve francouzštině a ve Francii jste už byli, tak neváhejte a zaleťte si na dovolenou do Nové Kaledonie. Rozhodně nebudete litovat. Tato francouzská kolonie nabízí vše, co očekáváte od souostroví v Tichomořském oceánu a zároveň Vám nostalgicky připomene Evropu díky silnému francouzskému vlivu. Mnoho lidí již v Austrálii bylo nebo by rádi viděli Sydney a podívali se na nejznámější místa, ale dál po Austrálii se v autě trmácet nechtějí. V takové situaci je ideální právě návštěva Nové Kaledonie. Let do Sydney je z Evropy vcelku příjemný a několik dní na prohlídku tohoto australského velkoměsta bohatě stačí. Ze Sydney je pak velmi snadné přeletět do Nové Kaledonie a být za dvě hodiny v tichomořském ráji. Tato kombinace Vám nabídne ojedinělou možnost poznat exotickou zemi a zůstane Vám v paměti v podobě neopakovatelných zážitků.
Už při přistání na letišti v hlavním městě Noumea na Vás začne dýchat ta neuvěřitelná atmosféra. Směsice květin, vůně a typických obyvatel exotické ostrovní země v Tichém oceánu, francouzštiny, a především francouzských aut na každém kroku. V Nové Kaledonii se jezdí autem a nelekejte se, opravdu vpravo a s evropským řidičákem. Jakmile se dostanete z velkoměsta, otevře se Vám nádherný pohled na neuvěřitelně zelenou, kopcovitou krajinu s typickými špičatými borovicemi, po kterých je dokonce pojmenován i jeden z menších ostrovů. Krajina je opravdu dechberoucí. Pokud máte raději volnost a cestujete mimo sezónu, je nejlepší variantou prostě rozjet se po ostrově a tam, kde se Vám to nejvíce líbí, najít kemp a zůstat na jednu, dvě či více nocí. Pokud ale cestujete v hlavní sezóně, která je v Kaledonii asi od května do října, tak očekávejte nejen zástupy Francouzů toužících pohladit si želvičku, ale také přeplněné kempy a vyprodané obchody. Jak určitě všichni víme, Francouzi opravdu milují kempování a Nová Kaledonie je toho důkazem. Jiné ubytování pro turisty mimo město ani moc neočekávejte, hotelů a resortů je tady oproti ostatním zemím opravdu spíše poskrovnu. Zájezd do Austrálie s originálním itinerářem vám připraví Petr Musílek z CK Go2.
Kempy si žijí svým životem a každý je unikátní. Musím říct, že žádný nemá úplně všechno. Jednomu chybí wi-fi, druhému teplá voda, třetímu restaurace a tak dále. Co mají ale všechny kempy společné, to je úžasná, přívětivá a milá rodinná atmosféra. Stejně jako ve Francii, tak i v Nové Kaledonii s angličtinou moc nepochodíte. Místní jí nevládnou vůbec a Francouzi pracující v kempech tak trošku. Nic to ale nemění na tom, že rukama a nohama se člověk vždycky domluvil a všichni nakonec stejně chceme to samé. Plac na stan, záchod, sprchu, elektriku a pivo. A to jsou slova mezinárodní, pro znakovou řeč jak dělaná. Pokud by si někdo přál malinko více komfortu, tak ho jistě uspokojí krásné hotely a resorty na pobřeží, které nabízejí nespočet různých aktivit, restaurace a bar na pláži. Kdo chce zažít ještě více, může uvažovat o plavbě lodí, která umožňuje poznat celé souostroví bez ztráty pohodlí. Tyto lodě jsou plovoucími resorty, které nabízejí svým klientům vysoký komfort a na dané trase jim umožní poznávat jednotlivé ostrovy.
A zase ti Francouzi. Co v obchodě nebude chybět, to je dlouhá, čerstvá francouzská bageta. Teda jen tak do devíti do rána. Pokud se ze stanu nevykopete brzy ráno díky kokrhání sousedovic kohouta a budete vyspávat proto, že nově příchozí měli zrovna vedle párty, Váš den začne bez bagety. Místní je totiž kupují alespoň po deseti a v bagetovém gangu nemáte šanci uspět.
První neúspěch Vás ale zajisté poučí a druhý den už svými ostrými lokty nějakou tu krásku vybojujete. Tuňák v konzervě a foie gras ji krásně doplní a zaručuji, že se ani po čtrnácti dnech nepřejí. A pokud by tam nějaký ten náběh na přejedení byl, tak je dobré se v kempu poptat po místních trzích. Ty bývají o víkendech pěkně na náměstíčku nejbližšího městečka či vesnice. Pokud jste zrovna v nějakém významném velkoměstě, tak možná i ve čtvrtek. A tam si přijde na své každý gurmán. Placky jako od babičky, smažené pěkně na sádle, balíčky místních specialit pečených v banánovém listu s rýží, nespočet různých buchet na plechu, grilované krevety a ovoce a zelenina a, samozřejmě, bagety. Komu se ale nepoštěstí se na trh dostat, nemusí ještě nutně věšet hlavu. Bougnu, národní jídlo, ale i další speciality, může ochutnat od některé z místních kuchařek. V každém kempu, kde není restaurace, působí místní vyhlášená kuchařka. A to je potom hodování.
V předem domluvenou hodinu a za světel baterky donesou děti na banánovém listu baštu podle přání zákazníka. Bougnu je možné si objednat na několik způsobů. Volí se především typ masa a to od kuřete přes rybu až po kraba. A podle sezóny se peče s dostupnou kořenovou zeleninou. Příbory jsou v ceně, ale ruku na srdce, ani tomuto typu jídla nesluší. Samozřejmostí je dezert, který je většinou z ovoce, případně rýže a kokosu. Kokos, to je další lahůdka, kterou si milovník této pochoutky užije v Nové Kaledonii do sytosti. Jsou všude a jen je umět otevřít. Což lze však vyřešit opět fikaně. Buď si s sebou povezete mačetu, nebo poprosíte někoho místního o pomoc. Ten Vám pak s troškou shovívavosti nad Vaší evropskou neschopností kokos rád otevře. Odměnou je osvěžující sladká tekutina, která slouží v horkých dnech jako iontový nápoj. U mladého kokosu se vyškrábne nasládlá, měkoučká dužnina vyživující především klouby a z dozrálého kokosu si pochutnáte na svěží bílé kokosové hmotě, tak jak ji znáte od nás. Na cestách je to výborný místní zdroj energie, který je zadarmo na každém rohu.