Brána Orientu, město dvou kontinentů a mnoho dalších přízvisek má Istanbul, největší turecké město. Letenky sem pořídíte už za pár stokorun, památek je tu požehnaně a Istanbul je navíc považovaný za ideální destinaci pro nákupy. I proto se sem stále častěji létá na prodloužené víkendy. A co během dvou až tří dnů určitě nevynechat? Podívejte se na výčet našich pěti nej!
Atmosféra Istanbulu vás okouzlí – je totiž pekelně orientální. Úzké uličky se stánky, kavárny, kde si člověk dá výborný sladký turecký čaj a šok v očích místních mužů, když si na veřejnosti jako žena dovolíte polemizovat se svým partnerem. Na druhou stranu ale velká tolerance vůči turistům, prozápadní styl života ve velké části města a moderní obchody v okolí náměstí Taksim.
Na projití toho nejznámějšího vám v Istanbulu stačí dva dny – budou to sice dva dny prožité spíše „v poklusu“, ale ne nijak velkém – stihnete posedět na čaji, na zdejší velmi silné kávě i projít pár obchodů. Kam se tedy vydat a co nevynechat?
Téměř pět tisíc obchůdků ve zhruba šedesáti uličkách – to je základní vizitka slavného Velkého bazaru, který si zahrál i v bondovce Skyfall (objeví se hned v úvodní scéně) – mimochodem kvůli filmařům byla celá čtvrť několik dní uzavřena a turisté to těžce nesli. Ono není divu – jde o jednu z největších atrakcí Istanbulu a spousta turistů tu nachází azyl ve chvíli, kdy venku není pěkně – Bazar je totiž krytý.
Atmosféra je tu orientální, prodavači se překřikují a sehnat se tu dá všechno od koření po velmi povedené napodobeniny slavných značek. Počítejte ale s tím, že ceny jsou tady právě kvůli turistům vyšší než v jiných částech Istanbulu. Na druhou stranu, kde jinde vám zhotoví zlatý šperk podle vašeho přání…
Bazarem a jeho okolím se minimálně projděte, stojí to za to. A pokud se ztratíte, jděte prostě nahoru, dojdete tak k hlavnímu vchodu.
Letenky do Istanbulu jsou, pokud je koupíte s předstihem, opravdu levnou záležitostí – z Vídně létají třeba nízkonákladové Pegasus Airlines už za necelé dva tisíce za zpáteční letenku. Levně se dá pořídit i ubytování – hotelový pokoj pro dva pět minut chůze od Modré mešity a Hagia Sofia vyjde i na pět set korun za noc. Jídlo je v turistických lokalitách dražší, ale i tak na středoevropské poměry celkem levné. Tradiční kuřecí kebab do ruky pořídíte za třicet korun, za padesát s jehněčím masem, vařená kukuřice vyjde na „neuvěřitelnou“ desetikorunu. Dražší je ale jídlo v restauracích a pivo. I tak se ale v případě třídenního výletu bez problémů vejdete do částky 4500 korun – a to bez velkého omezování.
Je jednou z největších v celém Turecku a navíc stojí na pahorku, takže se rozhodně přehlédnout nedá. Jejím poznávacím znamením jsou čtyři minarety s celkem deseti balkony. Postavit ji nechal sultán Sulejman Překrásný, který je ve zdejší zahradě pochovaný i se svojí manželkou Hürrem, jež se dokázala z pozice obyčejné konkubíny „vyšvihnout“ až do pozice první a jediné manželky.
Do mešity mají v době mimo modlitby přístup i turisté – jen je třeba ctít místní zvyklosti – zout se a vstoupit bez bot. Ženy by pak měly do mešity vstoupit zahalené. Ideální je velký šátek, který vám, mimochodem, venku za drobný peníz zapůjčí. A návštěva interiéru rozhodně stojí za to - je honosný a prosvětlený díky desítkám lustrů, jež tu visí.
Právě úžina Bospor, která odděluje Černé a Marmarské moře, zároveň dělí Istanbul na evropskou a asijskou část. Bospor je dlouhý téměř třicet kilometrů, místy široký až čtyři kilometry a s maximální hloubkou, která se blíží dvěma stům metrům. Na tento údaj ale raději nemyslete, až se vydáte na plavbu lodí.
Ideální je najít si firmu, se kterou chcete plout, už s předstihem na internetu. U Galatského mostu, odkud se většinou vyplouvá, je sice spousta lodí a spousta opravdu otravných naháněčů, ale ceny jsou právě kvůli neznalým turistům pořádně přestřelené.
Istanbulské panorama ale rozhodně stojí za prohlídku z paluby lodi (na některých si můžete během plavby zakoupit i různé občerstvení), Zlatý roh, Sulejmanova mešita, Galatská věž a pak už podplutí dvou gigantických mostů a plavba okolo evropské a asijské pevnosti směrem k Černému moři… Míjet vás budou i obrovské transoceánské nákladní lodě – právě kvůli nim jsou oba istanbulské mosty tak vysoké – aby se pod ně tyto kolosy vešly.
Hagia Sofia, jinak také chrám Boží moudrosti, byla původně křesťanskou katedrálou, pak se ale Istanbul dostal pod nadvládu osmanů a z katedrály byla mešita. Od roku 1935 je potom stavba sekularizovaná a slouží jako muzeum.
Neubírá jí to ale z majestátnosti – obrovský hlavní prostor neruší žádné sloupy, ty jsou sofistikovaně ukryté v konstrukci a střecha z cihel vypadá téměř nadpozemsky. Stěny tu zdobí zlatočerné mozaiky – z nichž ta nejznámější s císařem Justiniánem ale není tak efektní jako na fotografiích. Naopak, člověk ji nad jedním ze vstupů celkem snadno přehlédne.
Při vstupu do Hagia Sofia počítejte s – na turecké poměry – vysokým vstupným. A také s davy turistů, kteří sem proudí už od časného rána. Před moderními vstupními branami, které příliš nekorespondují se samotnou stavbou, se často tvoří fronty.
Galatská věž je dominantou čtvrti Galata a při vstupu do ní možná budete na okamžik litovat, že nejste Turek. Místní totiž mají nepoměrně levnější vstupné na vyhlídkový ochoz. Věž dříve fungovala jako strážní a protipožární – dnes je jejím hlavním účelem brát dech turistům, kteří se z jejího ochozu rozhlédnou po Istanbulu.
Pokud nad městem neleží opar, jsou krásně vidět všechny památky na Zlatém rohu i oba mosty přes Bospor. V okolí věže potom najdete v místních titěrných uličkách desítky obchodů s hudebními nástroji – mimochodem, toto členění podle druhu sortimentu je v Istanbulu typické a kousek od Velkého bazaru najdete třeba i ulici, kde se specializují na umělé figuríny.
Nabídnutý výčet rozhodně není kompletní – v Istanbulu jsou další místa, která by měl člověk alespoň projít – místní staré metro Tünel, náměstí Taksim, Modrá mešita, voňavý Egypský bazar… Každý by rozhodně měl ochutnat místní kebab a zapít ho ideálně kysaným nápojem Airan, zkusit zdejší sladkosti i silně slazený čaj…
Takže až budete příště dumat, kam vyrazit, zkuste právě tohle město. Istanbul je exotika – ale exotika blízká, levná a přátelská…
#facebook#