Přejít k hlavnímu obsahu

Cestovatelka Hana Machalová: „Nebojte se objevovat svět!“

Láká vás cestování, nebo nakonec zvítězí strach? Považujete výlety po světě za nákladnou a časově náročnou záležitost? Hana Machalová, která v minulém roce navštívila 17 zemí, má na to jasný názor: „Cestování je pro všechny bez rozdílu.“

Cestování není povinnost, ale radost

Hanka ve své knize Do světa a také svými přednáškami povzbuzuje druhé, aby se nebáli objevovat svět. Často se přitom setkává s různými výmluvami a předsudky ze strany lidí, kteří necestují. „Výmluvy padají spíše od lidí, kteří nemají motivaci cestovat a nechtějí otevřeně přiznat, že se jim nechce. Ať už se vymlouvají na nedostatek času, peněz nebo si dávají podmínku, až dodělají to a ono, výsledek je vždycky stejný: cesta se odkládá na neurčito. To je v pořádku. Cestování není povinnost. Pro mnoho lidí představuje hromadu stresu, únavy a vyhozených peněz.“

Nádherné přírodní scenérie v Thajsku.
Zdroj:
Hana Machalová

Nedejte na samozvané bezpečnostní poradce

Existuje nespočet humorných prohlášení, která cestovatelé slýchají od svých nejbližších předtím, než vyrazí na cesty. „Není výjimkou, že cesty jim rodina doslova zakáže. Rázem se změní na samozvané bezpečnostní experty a poradce v oblasti cestovní medicíny, přičemž jako fakta předkládají katastrofické scénáře opřené o zprávy třeba 10 a více let staré nebo zveličují události z médií. Většina cestovatelů při přípravě na cesty věnuje dostatečnou pozornost studiu bezpečnostní situace místa, kam jede a také se informuje o zdravotních rizicích. Nikdo přece nepojede dobrovolně hazardovat se zdravím a životem kvůli poznávacímu výletu.“

„Využijte příležitost, dokud tu je. Nic netrvá věčně!“

Pokud vás láká cestování, ale ještě převažují pochybnosti,zda to zvládnete, nebo ne, nenechte se zmást sám sebou ani někým jiným, že byste to na vlastní pěst nezvládli a že by se vám něco strašlivého mohlo přihodit. „Ve světě neexistují jistoty. Nikdo vám absolutní bezpeční nezaručí. Ale zaručeně jednoho dne nebude každý z nás moct. Může se změnit svět, můžeme přijít o zdraví, můžeme přijít o život. V té chvíli by bylo škoda litovat, že tenkrát jsme něco mohli, a neudělali to.“

Hana Machalová se podívala i do Kazachstánu.
Zdroj:
Hana Machalová

Zatím posledním výletem Hany Machalové byla okružní cesta jižní Andalusií, kde si v klidu prohlédla města jako Malaga, Granada nebo horské vesničky na pobřeží Costa del Sol, a těsně před vyhlášením nouzového stavu se ve zdraví vrátila. V roce 2019 navštívila 17 zemí. Na svém webu vytvořila 17 tipů na chytré cestování pro každou z nich. Byly mezi nimi například čínský Peking, Singapur, Thajsko nebo italské Bergamo a Lago Como. „A vidíte, letos jsou to oblasti s vyšším výskytem koronaviru. Dobré příklady toho, že máme využívat cestovatelské příležitosti, dokud tu jsou. Nic netrvá věčně. Svět se může během pár okamžiků změnit. A my už nikdy nemusíme dostat stejné příležitosti jej poznat.“

Havaj – perla Tichého oceánu.
Zdroj:
Hana Machalová

Jak to všechno začalo?

Žádný zázračný zlom neproběhl. Hanka jen přeměnila dřívější drahé cestování na cestování na vlastní pěst. Zjistila, že za stejný rozpočet může jet na čtyři různé cesty nebo za cenu cesty po Evropě se může vydat třeba do Japonska nebo na Havaj. Ještě donedávna pracovala jako sekretářka a při tom stačila navštívit 16 zemí ročně. Jak to všechno stíhala?

„Je přece 25 dnů dovolené, 52 víkendů, 13 státních svátků a sem tam nějaké to náhradní volno za přesčasy. Během zaměstnání jsem v pohodě strávila 80 dnů v roce v zahraničí.“

„Na Mikuláše tady nejsem, budu v Karibiku.“

Stačí se nebát jít s kůží na trh a nechat si dát nálepku „to je ta, co furt rajzuje“. Lehčeji se pak získává dovolená, protože nadřízení mávnou rukou se slovy: „Už zase...“

„Neproste v práci o neurčitou dovolenou. Vypadá to pak, že nemáte žádný plán a není pro vás termín důležitý. Je dobré suverénně prohlásit: „Na Mikuláše tady nejsem, budu v Karibiku. Už mám ulovenou letenku. Nedá se s tím hýbat. Zařídím, aby tam nic důležitého nepadlo.“ A ujistit je, že během vaší nepřítomnosti se nic zvláštního nestane.“

Nejoblíbenější parťák na cestování

Hanka ráda cestuje se svou šestiletou dcerou. Poprvé s ní byla na Slovensku v Roháčích a v Polsku v Krakově asi v 6 měsících, a když jí byly 2 roky, letěla s ní do Anglie. Dnes byla ve 30 zemích.

 „Jsem nejradši, když ji mám všude s sebou. To má rodič největší klid. Nemusí doma vysvětlovat, že on byl na výletě a proč ji nevzal. Dcerce se nejvíce líbí tam, kde se spí venku pod stanem, kde jsou v letadle obrazovky, kde je pořádná koupačka a kde jsou drahé kýčovité atrakce na tahání peněz z kapes rodičů typu Universal Studios. Nejčastěji vzpomíná asi na Jordánsko.“

Peking – město, které vás ohromí.
Zdroj:
Hana Machalová

Hančin manžel zatím cestování nepropadl a nepovažuje ho za nutnou potřebu. „Byl s námi během 7 let na dvou klasických letních dovolených u moře, párkrát na víkendovém pobytu typu Milán, Vídeň, Londýn, Krakov. Jezdívá na „otočkové“ výlety autem po okolí. Naposledy jsme byli na Maltě.“ Hanka nezapomíná ani na své rodiče. „Babi beru tak na polovinu cest. Přece jen z důchodu tolik nenašetří, takže byla na Islandu, v Kazachstánu, Singapuru, Malajsii, Dubaji, Lanzarote, Gran Canarii a prošmejdila celou Evropu. Ta má důchod snů.“

Město, které má absolutně všechno

Hanka má ráda atmosféru zemí Blízkého, Středního a Dálného východu, které se vinou po hedvábné stezce, tedy arabské země, všechno, co končí na -stán, Čínu a Japonsko. Dovede si představit, že by v mnoha zemích zůstala delší dobu, rok či dva. „Bavilo by mě Tokio, Almaty (dříve Alma-Ata), Toronto, Vancouver, Kanáry, Malta, Singapur, bavorský venkov. Kdybych se ale měla odstěhovat natrvalo, bude to Gdaňsk. Když brečím při odjezdu, je to znamení, že jsem s tím místem neskončila. To město má absolutně všechno, i moře. A víte, že tam seženete práci s češtinou?“ 

Příjemný odpočinek na pláži v Singapuru.
Zdroj:
Hana Machalová

Jak cestovat levně?

Nejvíce se dá ušetřit na dopravě. Vlakové, autobusové jízdenky jsou dnes záležitostí pár stovek a na vzdálenější místa se dá vždycky dostat do cca tisícikoruny po Evropě. Pohodlné a dobře hodnocené ubytování v pohodě seženete kolem 10-20 EUR/noc. „Na cestách po Evropě nehodlám za celotýdenní pobyt u moře s půjčením auta a veškerými náklady na vstupné, letenky, ubytování, útratu a jídlo vynaložit více než 10 000 Kč. Pro lidi, kteří jedou vyloženě low cost, je to snobárna. Ale pro lidi, kteří šetří celý rok a vyhodí peníze do vzduchu během jednotýdenní předražené dovolené, je to zase až neuvěřitelně málo. Mimo Evropu pak záleží, jakou letenku člověk uloví. Když jsou na Dálný východ nebo západ pod 10 000 Kč, jedu.“

Tipy na výhodné ubytování

„Pokud neplatím moc za dopravu, je na mně, do jakého levelu půjdu s ubytováním a jídlem. Zda do luxusu, nebo zvolím obyčejný turistický ekonomický standard. Také pomůže, pokud se složíme na jeden pokoj ve více lidech. Rozdíl mezi samostatným dvoulůžkovým a čtyřlůžkovým pokojem bývá zpravidla jen 20 %, ale já za ně získám o 100 % větší kapacitu.“

Jak ušetřit s dítětem, když nevyděláváte jako magnát

„Hodně se ušetří, když se vezme dítě, které se vzdá nároku na své lůžko. Často má vstupy do památek, městskou dopravu a ubytování zcela zdarma. Jako rodič platím většinou jen jeho letenku a jídlo. Náklady podobné těm, když jste doma. Na vstupném do památek můžete ušetřit, když si najdete dny, kdy je vstup zdarma. Do placených katedrál můžete nahlédnout zdarma s koncem mše po ránu, než se otevřou turistům. Můžete hledat slevy na místních slevových portálech, kupovat kombinované vstupy apod. V asijských zemích vyjednávat ceny, v USA nebo Kanadě vybírat nabídky 2+1 člověk zdarma apod. Všude je něco. Stačí věnovat čas přípravě doma na internetu a umět anglicky, aby člověk vše nastudoval na fórech a diskuzích.“

Cesta jordánskou Petrou.
Zdroj:
Hana Machalová

Přednášky po celé České republice

Hanka si své zážitky a zkušenosti nenechává jenom pro sebe. Lidé vyhledávají její přednášky a se zájmem naslouchají jejímu vyprávění, poznatkům a radám. „Na Facebooku městské skupiny byla výzva, kdo někde byl, může o té zemi popovídat ostatním. Já nabídla asi 40 zajímavých zemí, tak oni sami přišli s tím, ať raději lidem poradím, jak lovit letenky, jízdenky a zařizovat cesty na vlastní pěst.“

Občas se stane, že své pořadatele zaskočí: „Většinou se stává, že pořadatelé se nedívají předem, kdo jsem, a pod pojmem cestovatelka si představují mladou vysokou dlouhovlasou éterickou krasavici, a ona jim tam místo toho přijde maličká paní, matka v letech z venkova.“ Na Hančiny přednášky chodí publikum všech generací a aspoň díky nim poznává každé zákoutí Česka.  Její nejnovější přednáška se jmenuje 77 neuvěřitelných míst Evropy.

Objevování českých stop ve světě

V minulém roce Hanku zaujala nově otevřená a na free e-vízum dostupná Kaliningradská oblast v Rusku, která leží v sevření EU Polska a Litvy. „Dříve byla zcela uzavřenou vojenskou enklávou bez možnosti vstupu cizinců. A až do konce 2. světové války tu bylo německé město Königsberg, které založil český král Přemysl Otakar II. Mě české stopy ve světě moc baví. Máme být na co hrdí.“

Svět je plný ochotných a hodných lidí

Hanku nejvíc překvapuje ochota cizích lidí nezištně pomoct a nic za to nechtít. „V Izraeli mě a dcerku odvezl zdarma v horku Egypťan bavorákem až před ubytování. V Dubaji nám neznámý muž zaplatil taxi na letiště, když dlouho nejel ve špičce autobus. V Curychu nám Ruska zaplatila večeři, když jsme s dcerkou čekaly na noční vlak do Vídně. Po celém Tenerife nás vozil autem na výlety český pár jen proto, že neměli s sebou své děti. Na Havaji nás jeden mladý pár vzal z džungle až na letiště několik hodin cesty. V Los Angeles nás zdarma ubytovala Češka, než jsme vyjeli do národních parků. V Arménii nás řidič vzal mimo trasu na krásné vodopády, kam se turisté nevozí. V Albánii nám babička uvařila skvělou domácí večeři. Všude zažijete krásné mikropříběhy a zastavení, díky nimž poznáváte, že svět je plný ochotných a hodných lidí, kterým není zatěžko pomoct bližnímu.“

Zimní pohoda na zamrzlém jezeru Lake Louise v Kanadě.
Zdroj:
Hana Machalová

Inspirujte se zážitky a zkušenostmi Hanky Machalové

 
 
Rubrika:
Aktivity:

Autor:
Veronika Marčíková

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Cestovatelka Hana Machalová: „Nebojte se objevovat svět!“