Typický Čech na jaře vyjíždí za poznáním. Autobusem do evropských velkoměst. Právě jaro je pro podobné cesty ideální – nabídka je široká a turistů u památek pak méně než v hlavní sezoně. Vyrazit je možné ale i mnohem dál – také za poznáním, ale letadlem a do destinací poněkud vzdálenějších. I na začátku jara tam totiž mají mnohdy vysoké teploty a perfektní podmínky pro odpočinek u moře.
Teploty v březnu začnou konečně stoupat vzhůru. A to je pro desetitisíce Čechů jasný signál k vycestování. Jaro je totiž z dlouhodobého hlediska obdobím, v němž Češi ve velkém vyrážejí do světa. Nejčastěji za poznáním Evropy. Dnes vám ale dáme tipy na cesty trochu dál.
I když to vlastně může trvat stejně dlouho jako do nejnavštěvovanější metropole Evropy – do Paříže. Za dvanáct hodin se totiž dostanete autobusem do francouzského hlavního města, nebo letadlem do Cancúnu, který je branou do Mayské riviéry. V březnu zde vrcholí hlavní sezona – teploty neklesají pod pětadvacet stupňů a spíše atakují třicítku, slunce pálí a deště se nedočkáte. Mayská riviéra a letoviska na ní jsou ideální pro ty, kteří chtějí zkombinovat poznávání a odpočinek na vyhřáté pláži.
Více o Mayské riviéře najdete v článku Na plážích Mayské rivéry si lidé užívají koupání pod pyramidami.
Pokud se ubytujete v některém z letovisek na pobřeží – nabízí se proslulá Playa del Carmen, luxusní zóna Playacar v její blízkosti, nebo samotný Cancún – vězte, že to budete mít jen pár desítek minut jízdy třeba do mayského města Tulum. To stojí na útesech nad mořskou hladinou a pohled na něj bere dech.
Mayská riviéra
Užijte si deset dní v luxusním hotelu v letovisku Playacar, které navazuje na Playa del Carmen. Ideální poloha zároveň vybízí k návštěvě okolních pamětihodností, jako jsou mayské pyramidy, krokodýlí zoo nebo reservace Sian Kan.
Na skok do New Yorku!
Užijte si New York v rámci pětidenního unikátního zájezdu. Tři noci přímo v New Yorku, dvoudenní prohlídka města s průvodcem a pak osobní volno na nákupy a další poznávání. Březnové termíny se slevou!
Trochu dál je to do slavného „krvavého“ komplexu Chichén Itzá s proslulou Kukulkánovou pyramidou, nebo do ruin mayského města Uxmal. Jenže když už je člověk jednou tady, měl by pár hodin cesty „přetrpět“. Stojí to za to.
Prodloužené víkendy jsou nejčastější a nejoblíbenější formou jarního cestování za poznáním. A nemusíte během nich zůstávat jen v Evropě. Na prodloužený víkend je možné odletět i do New Yorku – člověk pak stráví v této obrovské metropoli tři noci.
Na poznání New Yorku jsou podle některých i dva týdny málo, ne každý si ale může dovolit odletět na tak dlouhou dobu – nehledě na to, že delší pobyt v New Yorku není zrovna levná záležitost. V případě „superrychlého“ zájezdu se odlétá brzy ráno z Prahy a člověk na některém z newyorských letišť přistane díky časovému posunu během odpoledne téhož dne. Hned po ubytování tak může vyrazit za poznáním. Tomu jsou pak zasvěcené i další dva dny. Zpět se letí „až“ čtvrtý den odpoledne.
V březnu se ve velkém ještě stále létá i do jihovýchodní Asie. Thajské pláže jsou i v tuto dobu plné turistů. Pokud ale raději aktivně poznáváte, pak se vydejte za hranice Thajska – k sousedům do Vietnamu, Laosu a Kambodži. Cesta do těchto tří zemí se dá sloučit do jedné – na cestě je pak člověk téměř tři týdny.
Cesta obvykle začíná ve vietnamské Hanoji – prohlídkou Ho Či Minhova mauzolea, které je děsivé a fascinující zároveň. Chybět nesmí ani cesta do zátoky Ha Long, jednoho z divů světa. Tady je možné vyrazit na moře na pár hodin, ale i na dva až tři dny, s přespáním na palubě. Vietnam - to jsou i temné tunely Vietcongu a exotická kuchyně. Kdo neochutná, jako kdyby tu nebyl.
Další na programu jsou chrámy Saigonu nebo proslulý Angkor Wat. Nicméně je třeba počítat s tím, že tady už člověku nestačí necelých třicet tisíc korun, jako v případě cesty do New Yorku. Cesta podobného „dlouhého“ zájezdu je zhruba dvojnásobná.