kam na výlet v zimě v okolí Prahy

Chcete se i v zimě vyvětrat a na jeden den vyjet z města za něčím zajímavým? Zkuste naše tipy v okolí Prahy, které v pohodě stihnete zrealizovat.
Ať už potřebujete zabavit děti, nebo se sami nadechnout čerstvého vzduchu, případně se trošku duševně obohatit, v okolí naší metropole si vždycky budete mít z čeho vybírat. Tady jsou naše tipy.
Pohádkové kulisy jednoho z našich nejvýznamnějších hradů se vám určitě budou líbit i v zimě – ty venkovní i vnitřní. Karlštejn vítá návštěvníky i v tomhle ročním období, tak se nemusíte bát projít se stejnojmennou obcí až k němu a pak se vydat do jeho útrob.
Zatímco většina českých hradů a zámků spí, tenhle se veřejnosti otevírá vždycky o víkendu od 10.00 do 15.00 hod. a vydat se můžete po prvním prohlídkovém okruhu. Z centra Prahy se sem autem pohodlně dostanete během hodiny a od věci není ani projížďka vlakem!
Atmosféra tu panuje úplně jiná, než jakou znáte z léta, kdy se tu pro samého turisty prakticky nedá udělat víc kroků najednou. Zvlášť v čase adventu je tu nádherně, v dobách před pandemií se tu konávaly historické trhy, na nichž bylo k sehnání něco k snědku, skvělé víno a samozřejmě i výrobky zručných řezbářů. Návštěvu si ale klidně naplánujte i na leden nebo únor, nebudete litovat.
Pokud raději obdivujete romantické ruiny a pozůstatky staveb z dob dávno minulých, vydejte se třeba ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec, která se nachází asi 50 kilometrů od Prahy nedaleko Týnce nad Sázavou.
O samotném původu hradu se toho moc neví, první písemná zmínka o něm ale pochází z roku 1341. Nikdo o něj ale nestál už od roku 1467, proto není divu, že začal brzy chátrat. Nezpochybnitelná romantika místa přitahovala i Karla Hynka Máchu, který si hrad nakreslil do svého památníku při cestách Posázavím.
Na přelomu tisíciletí se zříceniny pokoušelo zachránit občanské sdružení Řád rytířů bílého kříže a některé práce se tu opravdu uskutečnily. Od roku 2003, kdy bylo sdružení z hradu vyhnáno, už objekt zase jen chátrá.
K hradu to není daleko od silnice č. 107, která vede z Týnce nad Sázavou do Kamenice, čeká vás tu ale slušné stoupání, tak nepodceňte obuv!
Možná se spíš raději schováte někam dovnitř, a ještě si u toho zadovádíte. Pak se vydejte do Čestlic, do Aquapalace resortu, kde vás čeká vodní a saunový svět, fitness, spa a wellness. Tady vám den uteče, ani nebudete vědět jak.
Tenhle plán je pochopitelně skvělý, jestliže máte doma malého „čochtana“. Ve vodním světě si společně užijete spoustu legrace. K dispozici je tu třeba nejdelší tobogán v Česku, divoká řeka, laserová show, umělé vlnobití, strmé skluzavky, na nichž se jezdí pekelně rychle, nebo spacebowl, atrakce, na které se s vámi doslova bude točit svět.
Ve všední dny je otevřeno od 10.00 do 22.00 hod., o víkendech a svátcích od 9.00 do 22.00 hod. Z centra Prahy je to do Čestlic něco přes 15 kilometrů a v pohodě sem dojedete MHD (zastávka Čestlice, aquapark).
Chcete-li se vydat za historií a poznáním, můžete vyjet do Lán, kde za pár korun projdete prostory spojené s prvním československým prezidentem. Seznámíte se tu s jeho rodinou, jeho profesorským obdobím, první světovou válkou, se vším, co se týká jeho prezidentského období a první republiky. Jedna z expozic vám ukáže i to, co dělo těsně po Masarykově úmrtí.
Je fascinující, do jak těsného kontaktu se tu dostanete s naprosto unikátními předměty, které se T. G. Masaryka a jeho života týkaly.
Do muzea se můžete podívat ve všední dny kromě pondělí, vždycky od 9.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 16.00 hod. O víkendech pak od 10.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 16.00 hod.
Krásu přírody si zase můžete dosyta vychutnat na Kokořínsku. Nedaleko Mšena se nacházejí úchvatné pískovcové útvary, které vypadají jako přerostlé houby. Příjemnou procházku si tu můžete udělat během celého roku a zima není výjimkou.
Nedaleko útvarů je parkoviště, proto se sem můžou vydat i méně zdatní turisti. Klidně si tu ale můžete naplánovat i delší okruh, dostanete se sem třeba z hradu Kokořín.
Z centra Prahy se sem autem zvládnete dopravit za hodinu a 15 minut.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2, zdroj 3, zdroj 4, zdroj 5, zdroj 6