Když v prosinci roku 1492 připlul na pobřeží Dominikánské republiky Kryštof Kolumbus, prohlásil, že právě nalezl ráj na zemi. O více jak pět set let později jeho slova stále platí. Dominikánská republika nabízí turistům více než 400 kilometrů těch nejčistších pláží s bílým pískem a blankytně modrým mořem a označení „perla Karibiku“ je tak zcela na místě.
Dominikánská republika leží na karibském ostrově Hispaniola, který je součástí Velkých Antil a má podle svého objevitele přízvisko Kolumbův ostrov. Její poloha v tropickém pásu ji předurčuje k tomu být opravdovým rájem na zemi – teploty se celoročně drží okolo třicítky a podobná je i teplota okolního moře. Když se přidá šumění palmových hájů a nekonečná délka pláží, je jasné, že jde o ideální zemi pro strávení luxusní odpočinkové dovolené. Vždyť je tu několik desítech pláží splňujících vysoké ekologické standardy potřebné pro získání "modré vlajky" a v nejedné soutěži (ať už ji pořádal uznávaný cestovatelský web TripAdvisor nebo samotné UNESCO) posbírala dominikánská pobřeží nejedno ocenění.
#facebook#
Při vybírání letoviska v Dominikánské republice je důležité si ujasnit, zda chcete klid, nebo naopak dostatek možností k aktivnímu vyžití. Nerušenou klidnou dovolenou prožijete v Samaná a jeho okolí. Pokud sem navíc přijedete ve správný okamžik, budete mít možnost pozorovat z těsné blízkosti, jak velryby keporkaci přivádějí ve zdejších vodách na svět mláďata.
Naopak nočním životem je vyhlášené Juan Dolio. To je zároveň i centrem potápění a šnorchlování, protože těsně při břehu se nacházejí rozsáhlé korálové „zahrady“. Nejznámějším letoviskem je ale bezesporu Punta Cana. Ta nabízí nepřeberné množství aktivit počínaje golfem a konče jízdou na koni. A pokud byste raději lenošili, není nic jednoduššího, než se položit do stínu palmy na pláži, která jako by vypadla z reklamního prospektu na ideální dovolenou.
Až se nabažíte ležení na pláži, můžete vyrazit do Santo Dominga, hlavního města Dominikánské republiky, které leží zhruba půl hodiny jízdy od letoviska Juan Dolio. Santo Domingo bylo založeno v roce 1496 a jde o jedno z nejstarších měst na celém americkém kontinentu. Čtvrť „Zona Colonial“ spadá pod ochranu UNESCO. Právě zde se totiž dochovala původní koloniální architektura. Projít se tak můžete po nejstarší ulici celé Ameriky Calle Las Damas nebo obdivovat nejstarší církevní chrám celého kontinentu – Santa Maria de la Encarnación. Pro veřejnost je přístupný i dům Kolumbovy rodiny nebo Guvernérský palác Alcazar de Colón.
Nepřehlédnutelnou dominantou města je i Kolumbův maják. Tato sedmipatrová stavba ve tvaru kříže vznikla v roce 1992 k výročí 500 let od připlutí Kryštofa Kolumba. Dnes jsou v jejích útrobách uloženy ostatky slavného mořeplavce a lasery na její střeše vykreslují každou noc na potemnělou oblohu obrys kříže. Na okraji města pak stojí za prohlídku posvátná indiánská jeskyně Los Tres Ojos (v překladu Tři oči).
Nejen ležením na pláži a historickými památkami živ je člověk, proto můžete v Dominikánské republice vyrazit i za přírodními krásami. Mezi nejznámější přírodní parky ostrova patří NP Los Haitises. Vápencové podloží společně s působením vody zde stojí za vznikem zajímavých skalních útvarů – stolových hor, v domorodém jazyce nazývaných mongote. Navštívit můžete i četné jeskyně vyzdobené kresbami starých Tainů, které jsou staré až 1000 let.
Častým cílem turistů je i Lago Enriquillo – jezero ležící 43 metrů pod hladinou okolního moře sevřené horským masívem Sierry de Neiba. Zdejší voda je třikrát slanější než ta mořská, koupání se ale vzhledem k přítomnosti zhruba pěti set krokodýlů nedoporučuje. Uprostřed jezera se pak rozkládá ostrov Isla Cabritos s extrémně suchým a horkým počasím, které je ideální pro růst kaktusů.
Jedním z míst, které také nesmíte při své návštěvě Dominikánské republiky vynechat je nejvyšší vodopád ostrova Aquas Blancas. Ten je 85 metrů vysoký a můžete zkusit i jeho extrémně studenou vodu, která padá z nadmořské výšky 2200 metrů.
O Dominikáncích rozhodně platí tvrzení, že čas není jejich pánem a s ničím se nemá spěchat, protože práce neuteče. Možná, že vám jejich způsoby budou v tomto směru připadat minimálně „nestandardní“, ale na druhou stranu – proč se zde na dovolené neřídit jejich heslem: „Tomalo suave!“ („To je v pohodě!“) a dát na nějaký čas sbohem stresu a spěchu.