Stará dobrá Mississippi! Tekoucí skvost, který nemá na světě obdoby, a to i kulturně, protože dala světu afroamerické blues, kolesové parníky, vodní lyžování a Marka Twaina. Žije v ní okolo 25 % všech známých druhů ryb v Severní Americe a pitnou vodou zásobuje více než 18 miliónů lidí.
Název Mississippi pochází od indiánského kmenu Odžibvejů - „Misi-ziibi“, což znamená „říční veletok“. Největší řeka Severní Ameriky začíná na severu (poblíž kanadských hranic) ve státě Minnesota a končí na jihu ve státě Louisiana, kde ústí do Mexického zálivu. Jejími největšími přítoky zleva jsou: Ohio, Wisconsin, Illinois a Chippewa a přítoky zprava: Missouri, Arkansas, Red, Des Moines a Minnesota.
Pojďme si nyní projít pár opravdu velmi zajímavých faktů a čísel. Tak třeba průměrný průtok je 19 tisíc kubických metrů za sekundu a při svém směrování na jih kontinentu Mississippi klesne až o 450 metrů. Více než 50 měst se dennodenně spoléhá na přítok řeky z hlediska pitné vody. Délka všech vodních cest vůbec jen v povodí řeky dosahuje až okolo 25 tisíc kilometrů. Maximální šířka řeky je něco málo přes 11 kilometrů a největší hloubka 61 metrů.
Řeka hrála v historii USA vždy velmi důležitou roli, ať už jako významná dopravní tepna či jako strategický bod při americké občanské války Severu proti Jihu. Až 60 % veškerého vyváženého obilí ze Spojených států pluje právě po řece Mississippi do přístavu v New Orleans. Na dolním konci řeky se kromě obilí také hojně přepravuje železo, ocel, guma, dřevo, káva či uhlí. A právě na dolním konci leží tzv. Mississippi Delta (oblast ze severu ohraničená městem Memphis a na jihu městem Vicskburg), kde vznikl svébytný hudební fenomén, bez kterého by nikdy nespoatřilo světlo světa mnoho rockových songů a vůbec písní populární hudby 20. století.
Na severu kontinentu je nejslavnější Mississippi, v Jižní Americe zase Amazonka:
Představte si černocha velikého jako hora, jak svými medvědími tlapami urazí hrdlo skleněné láhve, nasadí si ho na malíček a přejíždí s ním poté po napnutých kytarových strunách, a tklivě zpívá o tom, jak ho jeho milá opustila. Tak to je, prosím, Delta blues, jeden vůbec z nejstarších známých stylů v bluesové hudbě. A klidně bohatě stačilo hrát i jeden akord a úspěch byl stejně jistý.
Slavní bluesmeni jako John Lee Hooker, Robert Johnson či Son House svou hudební kariéru nastartovali právě v oblasti Mississippi Delta, která byla také jejich domovem.
Mississippi byla také domovem (obec Florida v Missouri) slavného novináře a romanopisce Samuela Langhorna Clemense alias Marka Twaina. Tom Sawyer a Huck Finn jsou inspirováni právě mocnou řekou, kde mimojiné na ní Mark Twain pracoval 4 roky jako kormidelník. Měl obecně našlápnuto k dobré kariéře kormidelníka, ale americká občanská válka, která zakázala civilní plavbu po řece, mu vše překazila.
#facebook#
A mimochodem, víte jak je to s tím pseudonymem Mark Twain? Podle první historky se slovy mark twain (dva sáhy) označuje bezpečná hloubka vody pro parník. Druhé vysvětlení podává sám spisovatel ve své knize Život na Mississippi – a to, že si pseudonym zvolil podle starého říčního kapitána Sellerse, který tehdy pod jménem Mark Twain publikoval své články a náš Samuel ho v mládí hluboce urazil svým satirickým článkem, a tímto gestem chtěl vše urovnat. Otázka, zda to mu lze věřit, protože dle encyklopedie Britannica není žádný článek z dílny Sellers/Mark Twain dohledatelný v historické evidenci.