TOP 10 Peru úvodní

Pokukujete po Peru, nebo už dokonce plánujete dovolenou v téhle úchvatné zemi v reálnější obrysech? Pak se vám bude hodit 10 tipů, co v Peru vidět!
Jihoamerická země s městy s nádhernými kulisami, pohádkovou přírodou i věcmi mezi nebem a zemí. Po Peru si můžete udělat fascinují pouť, během které objevíte historická tajemství, pestrý folklór, celou plejádu zvyků a jazyků i nápaditou gastronomii, z níž si nemusíte nutně „odvézt“ jen zkušenost s pečenými morčaty.
Milovníci přírody se tu vyřádí absolutně dosyta – Peru totiž nabízí okouzlující pacifické pláže, tajuplné kaňony a dechberoucí hory, nejvýš položené splavné jezero na světě, poušť i prales. Stačí cestu dobře naplánovat, udělat si dostatek času a můžete zažít od všeho kousek.
Nemůžeme začít jinde než na místě, které zná minimálně z fotek na internetu každý. Machu Picchu je národní poklad ukrytý v Andách. Jde o kultovní incké město na horském sedle čnícím 400 metrů nad řekou, která protéká údolím.
Město tu začalo vznikat asi v polovině 15. století, aby pak bylo opuštěno. Místní o něm dobře věděli, ale svět jeho krásu poznal teprve v roce 1911 díky americkém archeologovi Hiramu Binghamovi. Ten si původně myslel, že našel něco úplně jiného – město Vilcabamba, které bylo tím hlavním v Novoinckém státu.
Cesta na Machu Picchu je drsná. Pytlíky s sebou!
Letět do Peru a vynechat jeho hlavní město, to by byl snad až hřích. Lima vznikla v roce 1535 na pokyny dobyvatele Francisca Pizzara a její historické centrum je už od roku 1988 pod ochranou UNESCO.
V Limě se vyplatí navštívit tahle místa:
Cusco se před vámi otevře v nadmořské výšce 3 300 metrů. V předkolumbovské době bylo centrem Incké říše a platí za historické hlavní město Peru. Jeho stará část je od roku 1983 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a ne náhodou tohle město patří mezi turisticky nejoblíbenější místa v zemi.
V Cuscu si nenechte ujít tahle místa:
Největší sladkovodní jezero Jižní Ameriky (7 830 kilometrů čtverečních) a zároveň nejvýš položené splavné jezero na světě (3 812 m n. m.) rozhodně není jen o vodě, ekosystémech a endemitech. Neodmyslitelně se s ním pojí taky místní komunita – lidi náležící k etniku Uru, kteří tu žijí na ostrůvcích vytvořených z rákosu.
Takový ostrov údajně vydrží zhruba 20 let, ale když se o něj obyvatelé pečlivě starají, jeho životnost se prodlužuje prakticky donekonečna (a ještě dál).
Traduje se, že z jezera se jednoho dne vynořil Manco Cápac, zakladatel říše Inků, i se svou manželkou, načež se vypravili do hor hledat domov pro svůj lid. Cestou zapichovali do země zlatý prut a usadili se tam, kde se půda zdála být nejkypřejší a nejúrodnější. Tak vzniklo Cusco, o kterém už byla řeč coby o historickém hlavním městě. Prozaičtější teorie mluví o rozpadu větších říší a o strašných válkách, o bojích a útěcích.
Podle legendy mají ostrované z jezera Titicaca černou krev a necítí chlad
Když se řekne Nazca (a pokud o Peru neslyšíte poprvé), nejspíš si hned vybavíte tajemné obrazce na planině, které je krásné pozorovat z výšky při vyhlídkovém letu. Obrazců je tu víc než 300 a tvoří je světlé linie na tmavším vulkanickém povrchu. Kde se vzaly? To se dodneška nepovedlo objasnit. I matička příroda ale může mít svá tajemství, ne?
Samotná oblast Nazca je poměrně zajímavá. Rozkládá se na 1 900 kilometrů čtverečních v nadmořské výšce asi 500 metrů. Vyznačuje se extrémně suchým klimatem, údajně tu vůbec neprší a teplý vzduch zároveň chrání vyprahlou zemi před větrnou erozí. Díky tomu jsou geoglyfy viditelné i po víc než 2 000 let od svého vzniku.
Objevování tajemství téhle oblasti v poslední době napomáhá i umělá inteligence, díky níž vědci prý odhalili tolik obrazců co za poslední století.
La Rinconada není malebné místo. Dokonce ani hezké. Takže rozhodně nepatří k nejkrásnějším v Peru, zato k těm nejzajímavějším ano. Město ležící v nadmořské výšce 5 100 metrů je nejvýš položeným trvale obydleným městem na planetě. Lidi se tu stále drží jen kvůli zdejšímu zlatému dolu. I když šlo původně i maličké městečko, dneska tu žije asi 30 tisíc osob.
Vidět tohle místo je zážitek, ale že byste na něj vzpomínali s obdivem a úctou, to asi ne. Lidi se v téhle nadmořské výšce mění v chodící trosky, teplota tady nejspíš nepřesahuje 10 °C ani v těch „nejteplejších dnech“ v roce, panují tu šílené hygienické podmínky a práce tady je absolutně příšerná.
Odpadky se tu běžně válí na ulici a pálí, takže když už si z řídkého vzduchu vezmete něco málo kyslíku, lehoulince vás přidusí kouř. Možná vás tak ani nepřekvapí, že průměrná doba dožití se točí kolem 35 let! A že by tu lidi žili v pospolitosti a vzájemné úctě? Spíš ne. Občas je tu prý slyšet i střelba. Tomuhle místu se říká Ďáblův ráj.
Nejhorší města na světě. Tady vážně bydlet nechcete
Z pekelného místa skoro v nebi se ale přesuňme do podobně drsné, leč nádherné přírody NP Huascarán. Jeho součástí je stejnojmenná hora dosahující výšky 6 768 metrů. Na tu nejspíš jen tak nepolezete (nejste-li vyloženě horolezci), ale výlet nebo vícedenní trek pod touhle horou nezvladatelný není. Naopak.
O Huascaránu jste možná slyšeli v souvislosti se zemětřesením v roce 1970, kdy tu v důsledku otřesů o síle 7,9 stupně Richterovy škály zemřelo na 20 tisíc osob. Mezi nimi bylo i 14 horolezců z tehdejšího Československa.
K místům, která se řadí mezi zdejší nejkrásnější, patří taky hora Alpamaya a jezero Llanganuco s tyrkysově modrou vodou.
Úplně odlišnou přírodu v kombinaci s civilizací a taky atmosféru najdete ve vesnici Huacachina, která vznikla kolem oázy na jihozápadě Peru. Jezero se tu objevilo vlivem prosakování podzemních vod. Voda ale začala ubývat s tím, jak si místní kopali studny, takže jezero muselo být nakonec i napájeno uměle.
Na zdejších písečných dunách se hojně provozuje sandboarding a jezdí se tu v buginách, což sem přitahuje spoustu turistů.
Tenhle název vám možná nic neříká, nicméně horu v barvách duhy už jste určitě někdy (aspoň na internetu) zahlédli. K nalezení je v Andách v regionu Cusco, v nadmořské výšce 5 200 metrů.
A proč je Duhová hora takhle barevná? Může za to vulkanická činnost, která dodala horninám nejrůznější prvky, jako třeba limonit, oxid železitý nebo pyrit. Dílo pak dokonalo vrásnění, jehož vlivem jsou pruhy vertikální, zatímco dřív byly horizontální.
Duhová hora v Peru hraje barvami. Ale pozor na výškovou nemoc!
Cestu po nejzajímavějších místech v Peru zakončíme v koloniálním městečku asi 40 kilometrů na sever od Cusca, které vás okamžitě zaujme svými terasovitými solnými políčky, v nichž místní těží typicky narůžovělou sůl.
Kromě toho tu najdete taky archeologický komplex Moray, na místě, kde se prý nacházela jakási incká zemědělská výzkumná stanice. Na ní prý Inkové zkoumali nejvhodnější teploty a mikroklimata pro pěstování nejrůznějších plodin.
Použité zdroje: