Přejít k hlavnímu obsahu

Kam na výlet v Ústeckém kraji: vydejte se do srdce Českého Švýcarska nebo okouzlujících Labských pískovců

Chcete strávit nějaký čas na samém severu republiky a hledáte tipy na výlety? Máme pro vás pět takových, které vás nadchnou a které si klidně rádi zopakujete!

Ústecký kraj nepatří k turisticky nejvyhledávanějším lokalitám v Česku, což je ovšem dost velká škoda! Spadá do něj třeba taková nádhera, jako je NP České Švýcarsko, část Lužických hor nebo CHKO Labské pískovce. 

Abychom tomuhle koutku země napravili reputaci, připravili jsme pro vás 5 tipů, kam na výlet v Ústeckém kraji, a to tak, abyste si odvezli jen ty nejlepší dojmy.

#1 Jetřichovice

Kde jinde začít než v chloubě severních Čech – v Českém Švýcarsku? Nepošleme vás na exponovanou Pravčickou bránu, k níž ve vrcholné sezóně proudí davy lidí, ale i tak doporučujeme vyrazit sem spíš mimo letní prázdniny. 

Krásný a ne úplně dlouhý turistický okruh, který je svým terénem náročnější (takže s kočárkem určitě ne, s dětmi trochu většími a osoby bez kondičky nechť radši zvolí jinou trasu), můžete odstartovat přímo v centru Jetřichovic. Jakmile najdete místo k zaparkování vozu, paráda může začít.

Mariina vyhlídka je ikonou Českého Švýcarska.
Zdroj:
Shutterstock

Jako první vás na cestě přivítá ikonická Mariina vyhlídka, odkud budete mít okolní krajinu jako na dlani. Na tenhle pohled jen tak nezapomenete.
Mariina vyhlídka dřív sloužila jako strážní místo protipožární hlídky. A hádejte co – původní altán, který tu dlouho stál, v roce 2005 shořel kvůli údajné nedbalosti turistů. Dneska už tu ale stojí nový a vypadá prostě skvostně.

Z Mariiny skály trasa pokračuje na neméně impozantní Rudolfův kámen a pak přes Pohovku zpátky do Jetřichovic. Délka téhle trasy je asi 6 kilometrů, prodloužit si ji můžete zacházkou na vyhlídku Treppenstein, případně doporučujeme z Jetřichovic vyrazit hned „vedlejší trasou“ (po žluté) na nedalekou zříceninu hradu Falkenštejn.

Národní park České Švýcarsko: ze zdejších lesů načerpáte sílu, z pískovců jen tak nespustíte zrak

#2 Kyjovské údolí

V tomhle koutku Ústeckého kraje ještě na chvilku zůstaneme. Musíme vás totiž vzít do Kyjovského údolí, kde se můžete jen tak lehce cournout, projet se na kole nebo taky zdolávat náročnější terén. Malebným údolím můžete projít třeba coby součástí nádherné Köglerovy naučné stezky.

Příjemnou procházku nenáročným terénem můžete začít v osadě Kopec. To, jak dojdete daleko, kam si zajdete a odkud se vrátíte zpátky, je jen na vás. Za zmínku v oblasti určitě stojí Brtnický a Kyjovský hrádek nebo vyhlídkové místo Praporek.

Kyjovské údolí patří k nejnavštěvovanějším místům našeho nejmladšího národního parku už od 19. století a zdejší skalní útvary fascinují dodneška. Když se poštěstí, v zimě tu můžete vidět dechberoucí ledopády, v létě atmosféru dokresluje protékající říčka Křinice.

Kyjovským údolím projdete po asfaltce, ale můžete se vydat i vzhůru do skal.
Zdroj:
Shutterstock

Nejlepší cyklostezky v Ústeckém kraji: podél Labe, v horách nebo národním parku

#3 Jedlová a Tolštejn

Než se vzdálíme směrem na západ, rozhodně se s námi pojďte podívat taky do míst, která neodmyslitelně patří k Lužickým horám – na Jedlovou a Tolštejn.

Hora Jedlová je pro turisty zajímavým cílem už taky pěknou řádku let. Dokonce tu už v roce 1891 stála první rozhledna, která později něco zažila, ale od 90. let 20. století zase plní svůj účel. Za poplatek 40 Kč na ni můžete vystoupat 123 schodů na ochoz ve výšce 23 metrů. Když budete mít štěstí, dohlédnete odsud třeba i na Jizerské hory, Bezděz, Krušné hory nebo Milešovku.  

Samotná hora dosahuje výšky 774 m n. m., což z ní činí nejvyšší horu Ústeckého kraje na pravém břehu Labe. A u rozhledny najdete taky hospůdku, kde vám splní snad každé vaše (gastro)přání.

Tolštejn a Jedlová spolu tvoří nerozlučnou dvojici. Proto při výletě určitě navštivte obě dvě místa.
Zdroj:
Shutterstock

Jen co by kamenem dohodil – tak je to z Jedlové daleko na okouzlující zříceninu hradu Tolštejn. Konkrétně jde o 2,5 kilometru. Tolštejn se pyšní titulem nejzachovalejší hradní zříceniny v Lužických horách a je radost na něj zavítat. 

Gotický hrad tu údajně vznikl už na počátku 14. století a měl opravdu strategickou polohu – dal se z něj dobře sledovat ruch na přechodu z Lužice do Lužických hor. Podle názvu hradu se pak taky jmenovalo celé panství. Od 17. století hrad chátral a později začal přitahovat turisty. Na vyhlídku, která na něm vznikla, se dostanete za symbolických 30 Kč.

Nemusíte pochopitelně skončit jen na Jedlové a u Tolštejna. V okolí je řada turistických tras, které vám poskytnou nádherné nahlédnutí do severočeské přírody v celé její kráse. Doporučit můžeme třeba Jezevčí skálu, Jelení kámen nebo o něco vzdálenější Luž.

TOP 10 Lužických hor. Kam vyrazit na jejich české straně?

#4 Tiské stěny

V úvodu jsme zmínili, že do Ústeckého kraje patří i CHKO Labské pískovce. V její nejzápadnější části najdete další skvost. Není jím nic menšího než pohádkové Tiské stěny – Malé a Velké. Zdejší pískovcová oblast je stará 85–100 miliónů let. 

Dvě skalní města si vás získají vrcholky dosahujícími až do výšky 70 metrů. Nejvyšší nadmořskou výšku tu okusíte v 613 metrech a za dobrého počasí se vás naskytne nezapomenutelný výhled na blízké i vzdálené okolí.

Malé Tiské stěny nabízejí turistům asi 20 skalních útvarů a taky fascinující pohled na Tisou i Děčínský Sněžník, Rájecké skály nebo České středohoří. Projít tenhle okruh vám zabere zhruba hodinu.

Tiské stěny tvoří nejzápadnější část CHKO Labské pískovce. A jsou krásné!
Zdroj:
Shutterstock

Velké Tiské stěny jsou podstatně bohatší. Spatříte tu spoustu skalních útvarů, které vám ledacos připomenou – můžete hádat, co by skutečně připomínat měly! Po vrcholcích tu vede pěkná trasa a okruh vám zabere asi 2 hodiny. Když se ale budete cestou poctivě kochat, čas vám tady můžete utíkat úplně jinak (proto nedejte na údaj z mapy)!

Za vstup zaplatíte 50 Kč (nebo 25 Kč za dítě do 15 let). Pozor, parkování je tu zvlášť ve vrcholné sezóně značně problematické.

Objevte krásu Labských pískovců. Lákají na skalní hrádky i města, rozlehlé lesy i lidovou architekturu

#5 Komáří hůrka

A z Tiských stěn ještě o něco západněji. Pěkný výlet v Ústeckém kraji si jednoduše uděláte taky v okolí Krupky. Právě z ní se vyvezte lanovkou na Komáří hůrku a odtud se vydejte zpátky do města, kteroukoli trasou je libo. Zkusit můžete třeba tu 20 kilometrů dlouhou, během níž se podíváte do obce Cínovec, případně je pěkná procházka po NS Po stopách horníků (8 kilometrů).

V okolí Cínovce vede Krušnohorská magistrála, kde se dá taky parádně svézt na kole. K dalším zajímavým místům patří třeba Sedmihůrská vyhlídka nebo prohlídková štola Starý Martin.

Z Komáří hůrky se dá dojít i na Cínovec. Procházku si ale můžete udělat i kratší a neméně pěknou.
Zdroj:
Michael Nosek / Shutterstock

 

Použité zdroje:

  • region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/mariina-vyhlidka
  • kyjovskeudoli.cz
  • ceskesvycarsko.cz/cs/zazitky/cile/jedlova-rozhledna
  • ceskesvycarsko.cz/cs/zazitky/cile/hrad-tolstejn
  • tisa.cz/tiske-steny/ds-8245
  • autorčiny zkušenosti
 
 

Místo

50° 49' 47.2584", 14° 20' 40.7364"
Rubrika:
Aktivity:

Dobrodružství

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Kam na výlet v Ústeckém kraji: vydejte se do srdce Českého Švýcarska nebo okouzlujících Labských pískovců