Hlavní město: Jeruzalém. Počet obyvatel: 8 mil. (údaj z roku 2013). Rozloha: 21 640 km² (150. největší země světa). Úřední jazyk: Hebrejština, arabština. Měna: Nový izraelský šekel. Sousední státy: Libanon, Sýrie, Jordánsko, Egypt.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Vízum se nevyžaduje, pakliže pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty není tedy potřeba vízum. Víza pro ostatní účely (krátkodobé výdělečné a dlouhodobé) jsou nutná. Povinnost opatřit si vízum se týká i dobrovolné práce, např. v kibucu.
Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Izraeli je v Tel Avivu. 23 Zeitlin Steet, 61664 Tel Aviv. P.O.Box 16361. V zemi jsou pak další dva honorování konzuláty.
Moderní stát Izrael vznikl v roce 1948 a od té doby se koupe v krvi. Snaha o vznik židovského státu byla už v 19. století, kdy tuto mošlenku mocně prosazovalo sionistické hnutí, nicméně k prvním výrazným krokům došlo až po druhé světové válce.
Organizace spojených národů v roce 1947 schválila rozdělení Mandátu Palestina na dvě části, což ale Arabská liga odmítla. I přesto ale 14. května 1948 vyhlásil Izrael nezávislost. A ve Válce za nezávislost, která přišla hned potom, získal a obsadil i další území, která už byla nad rámec toho, co schválila Organizace spojených národů.
Následovala desetiletí bojů, válek, tisíce a tisíce obětí, roky neklidu a nestability, které de facto s přestávkami trvají dodnes. Izrael sice uzavřel mírové dohody s Egyptem a Jordánskem , nicméně stále nejsou uzavřené mírové dohody s Palestinci.
I přesto ale Izrael patří mezi velmi oblíbené turistické cíle. Ať už z důvodu toho, že leží pří východním pobřeží Středozemního moře a klima je tu od jara do podzimu velmi příjemné, nebo pro své přírodní, historické a kulturní památky.
Izraelci považují za své hlavní město Jeruzalém. Město, které je posvátným místem hned tří náboženství. Židé a křesťané sem jezdí ke Zdi nářků (Západní zdi), která je pozůstatkem Šalomounova chrámu, muslimové vyrážejí k mešitě Al-Aksá (známá je také pod označením Chrámová hora), kterou považují za hlavní město budoucího státu Palestina.
Zbytek světa nicméně považuje za hlavní město Izraele moderní a kosmopolitní Tel Aviv, který leží na pobřeží a je symbolem moderního Izraele. Vyznavači učení kabala pak vyrážejí do svatého města tohoto směru, kterým je město Safed. Častým cílem je i Betlém, rodiště Ježíše Krista i krále Davida.
Do Izraele se jezdí i za léčivými účinky Mrtvého moře. Bezodtoké a extrémně slané jezero je nejníže položeným bodem planety – leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Voda, která kvůli své slanosti nedovoluje život většině vodních živočichů, má paradoxně pozitivní dopady na lidský organismus. Navíc díky vysoké hustotě perfektně nadnáší.
Velmi fotogenická jsou pak některá místa v Negevské poušti, která zabírá asi 70 % rozlohy celého státu. Potkat se tu můžete i s beduíny, případně strávit pár příjemných dní v letovisku Ejlat.
Vzhledem k tomu, že Izrael leží v politicky nestabilní oblasti, je dobré se před cestou podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí, jaká je aktuální bezpečnostní situace v zemi.