V roce 2015 vyhrál Pražský hrad. Nyní máme statistiky i za rok 2016. Jak se změnila návštěvnost nejpopulárnějších českých atrakcí? Pokračuje zlínská zoo ve strmém vzestupu? Podívejte se s námi, kam se dá zamířit na pěkný výlet.
Ne všichni disponují dostatečným množstvím financí, aby se vydali na exotickou dovolenou nebo na přecpanou chorvatskou pláž. A někdo o to ani nestojí. V Česku je stále co poznávat a dá se tu zažít nejedno dobrodružství. Jak si tedy tuzemské zajímavosti stojí?
Největší česká pýcha a symbol celé země, Pražský hrad, opět nezklamal. Stejně jako v roce 2015, i v tom loňském se vyšplhal až na samotnou špici. Při prohlídce Prahy, ať už jste našinec, nebo cizinec, prostě Hradčany nesmíte vynechat. Zvlášť pokud se snažíte poněkud vzdělat své děti.
Petřín a legendární lanovka, která tu s různými obměnami funguje už od roku 1891. Od počátku do roku 1916 fungovala na vodní pohon, od roku 1932 pak na elektrickou energii. Další přestávku zaznamenala po sesuvech půdy v 60. letech – znovu se rozjela až v roce 1985 a začlenila se k pražské MHD. Spolehlivě vás vyveze na kopec k rozhledně, která k Praze jednoznačně patří.
A Praha potřetí. Do zdejší zoologické zahrady, která oblažuje Čechy už od roku 1931, se v roce 2016 podívalo 1 448 000 osob. Udržela si tak třetí příčku z roku 2015. Kdo by totiž nechtěl vidět lvy, tygry a další obdivuhodné tvory?
Čtvrté místo hrdě drží Ostrava. Dolní oblast Vítkovice patří k našim národním kulturním památkám a zahrnuje průmyslový areál Vítkovických železáren. Její pýchou je zdejší industriální architektura. Landek Park zase nabízí největší hornické muzeum v Česku, dále pak sportovně relaxační areál i možnost příjemného občerstvení.
Za zábavou a vodními hrátkami nejčastěji míříme do čestlického aquaparku. Ten nabízí celou plejádu aktivit od vodního světa přes fitness centrum až po saunový svět a wellness. Skvěle postaráno je tu i o zábavu menších i větších ratolestí. Odpočívat se tu dá na dvou tisícovkách lehátek, zařádit si můžete na tobogánech, divoké řece nebo v mořském vlnobití a kromě toho všeho je tu například i skákací hrad, stolní fotbálek nebo ruské kuželky. Nabídka je skutečně pestrá a my se nedivíme, že se tahle atrakce vyšplhala do první pětky.
Staroměstská radnice patří k významným bodům při návštěvě Prahy. Oproti roku 2015 si polepšila o jednu příčku na žebříčku. O to víc to musíme ocenit, když víme, že v roce 2015 byly na 6. místě pivovary Plzeňský prazdroj, Gambrinus, Pivovarské muzeum a plzeňské podzemí. To je slušná konkurence. Jenže orloj je prostě orloj.
A na sedmém místě skončilo umění v podobě Národní umělecké galerie v Praze. V roce 2016 tudy prošlo 712 000 osob. Zatímco jedni si neumějí představit, že by při poznávání města zabloudili mezi umělecká díla, jiní – a že je jich dost – by bez toho z Prahy neodjeli.
O tom, že jsou Češi národ plavců a vášnivých koupačů, svědčí umístění Aqualandu Moravia v první desítce. Gigant, který v Pasohlávkách v okrese Brno-venkov, na severní straně Mušovské nádrže, vítá hosty od roku 2013, si rychle získal nemálo srdcí. K tomu aby se ve vodě dalo koupat i venku a za každého počasí, přispívá čerpání vody z termálního vrtu Mušov. Pokud si chcete užít nejroztodivnější skluzavky a tobogány pro jednoho i více osob či navštívit úchvatný saunový svět, rozhodně si sem naplánujte výlet.
Zvířata budou prostě pozornost přitahovat vždycky. Ve Zlíně se na ně můžete mrknout v několika expozicích – Afrika, Asie, Amerika, Austrálie. Dalším příjemným překvapením je oddělení botaniky, takže tu můžete spojit poznávání fauny a flory do jednoho. Najdete tu více než 1 100 druhů rostlin a bylin, v ZOO pak přes 200 druhů zvířat, z nichž nejvyhledávanější je nejspíš slon africký nebo tygři ussurijští.
A první desítku zakončíme návratem do Prahy. Stejně jako v roce 2015, i v roce 2016 rozhledna na Petříně uzavírá TOP 10. Návštěvníky vítá už od roku 1891 a připomíná pařížskou Eiffelovku. O rok později k rozhledně přibylo nedaleké zrcadlové bludiště, které rovněž stojí za návštěvu, a to zejména s dětmi!