Žádná superrychlá letadla, která z Prahy do New Yorku létají za 11 hodin, žádné motorové dopravní prostředky, jen koně a nohy. Ačkoliv cestovní možnosti byly ve 14. století značně omezené, procestoval toho Karel IV. hodně
Karel IV., zpočátku vlastně princ Václav, se narodil léta páně 1316 v Praze. Ale dětství tam neprožil celé. Tu byl vychováván na Křivoklátě, tu v Lokti. A v sedmi letech se stěhoval na zámek Saint-Germain-en-Laye nedaleko Paříže. O dvě léta později se stěhoval přímo do Paříže na královský dvůr. Tam byl Václav zvaný Karel zasnouben se sestřenicí Markétou alias Blankou (snad se v těch jménech vyznali).
Roku 1330 se Karel dostal do Lucemburku – do centra domoviny svého rodu. Následující rok putoval do Itálie, kde v 15 letech jako zástupce otce Jana Lucemburského působil jako správce italských držav. Tehdejší cestování nevynikalo rychlostí, a tak mu pouť z Lucemburku do severoitalské Pavie zabrala skoro čtvrt roku (zlaté České dráhy). Procestoval pár italských měst a v 17 se vrátil do Čech.
Ale i tady musel na spoustu „služebních cest“ – do i dnes populárního uherského Visegrádu, do Tyrolska a na křížovou výpravu do pohanské Litvy. Na začátku vlády ještě triumfální cesta na západ přes Norimberk, Štrasburk, Basilej a další města.
Následovalo několik cest do německých Cách (včetně korunovace), cesta do Říma, pobyty v Bavorsku, svatba ve Falci… Karel během 62 let života projel skoro celou Evropu. Nejvíce se zdržoval na území dnešního Německa, Lucemburska, Itálie, Švýcarska a pochopitelně Čech.
A cestoval i po smrti. Šestnáct dnů po skonu císaře se několikasethlavý průvod tvořený rodinou, dvořany a významnými osobnostmi země i Prahy vydal na pouť po významných místech spojených s Karlovým životem. Po těchto lokalitách provádí mobilní aplikace Charles GO. Představuje tato místa, provede vás po cestě poslední císařovy cesty a navodí atmosféru staré Prahy. Stáhněte si ji a v roce 700. výročí narození nejuznávanějšího českého panovníka se vydejte v jeho stopách.
30.11.
České muzeum hudby, Karmelitská 2
18:00 Štěpán Rak & Alfréd Strejček: Vivat Carolus Quartis
Nechte se inspirovat Moralitami, souborem praktických návodů pro život z pera Karla IV!
1.12.
Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1
18:00 Klavírní koncert Beaty Hlavenkové
Přijďte se ponořit do zamyšlených tónů oceňovaného programu Theodorus!
2.12.
Kostel sv. Klimenta, Klimentská
18:00 Kulatý stůl na téma “Středověk dnes: Jak o ném učit, psát a hovořit?”
Moderuje Vladimír Kučera, hosté: doc. PhDr. David Eben PhD., doc. Mgr. Robert Antonín Ph.D., prof. PhDr. Milena Bártlová CSc.
Co vás napadne, když se řekne středověk? A jaký pro nás má význam v 21. století?
3.12.
Barokní sál (refektář) kláštera na Slovanech (Emauzy), Vyšehradská 49
od 14:00, od 15:00, od 16:00 a od 17:00 Tanečně-kejklířské odpoledne (série dílen) v režii souboru Regii Caroli Regiis za doprovodu živé hudby v podání Rožmberk Consort Prague. Přijďte se pobavit, zatančit si, nahlédnout do kejklířské kuchyně a nadechnout se atmosféry středověkých plesů a slavností!
4.12.
Staré purkrabství, Vyšehrad (V Pevnosti 161, přímo nad budovou Podolské porodnice)
14:00 - 18:00 Dětské odpoledne s Karlem IV.
Pojďte s námi vymyslet příběh o císaři a vyrobit si krásné truhličky na poklady a vánoční maličkosti pro radost!
5.12.
Kostel sv. Panny Marie pod Řetězem, Lázeňská ul.
18:00 Koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis. Těšit se můžete na zcela unikátní
program Carolus IV, který vznikl speciálně k 700. výročí narození císaře.
České muzeum hudby, Karmelitská 2
18:00 Pohádka Král Karel pro malé i větší. Oslavte Mikuláše trochu jinak!
19:15 začátek průvodu Svíčka za císaře - vycházíme z Lázeňské od kostela sv. Panny Marie pod Řetězem
Mimochodem, vstup je zdarma, ale předchozí rezervace je nutná.