O tom, že život v totalitě je peklo, ví starší generace své a ta mladší se o něm učí. Nás už se naštěstí netýká, ale v Korejské lidově demokratické republice se tohle peklo stále ještě odehrává. Často v podobě divných až bizarních pravidel a zákazů. Vybrali jsme pro vás patnáct z nich.
Pevná ruka režimu, kde si snad nikdo nemůže být ničím jist, pravidla a zákazy potřebuje. Jak jinak ukočírovat víc než 25 miliónů lidí? Fakt, že Severní Korea disponuje mnohonásobně větší armádou než Spojené státy, je jen začátek.
- Možná byste to do téhle země neřekli, ale na ledaskterém tržišti si tu koupíte marihuanu. Legálně.
- Korejci mají teprve rok 105, nikoli 2017. Kalendář pro ně totiž začal 15. dubna 1912, kdy se narodil první vůdce země.
- V průběhu 90. let nežil v zemi nikdo odrostlejší, kdo by neuměl hrát na akordeon. Učit se to museli všichni.
- Volby se konají každých pět let. Nezmění se však vůbec nic, protože kandidát je jeden. Volební účast 99,97 % zase vypovídá o tom, jak moc je účast dobrovolná.
- Obyvatelé Severní Koreje nesmí nosit modré džíny. Příliš totiž připomínají kapitalistický západ, hlavně Spojené státy.
- Muži si mohou vybrat z deseti střihů vlasů, ženy z osmnácti. Sbohem, individualito.
- Do roku 2013 směli na kolech v KLDR jezdit jen muži.
- Čtení Bible a oddávání se pornografii? Za to je trest smrti.
- Sušenky z Jižní Koreje zvané Choco Pies dostaly v KLDR stopku. Byly totiž tak oblíbené, že se vysoce postavení obávali, že by mohly tyhle neškodné dobroty rozvrátit režim.
- V metropoli KLDR mohou bydlet jen ty osoby, kterým to schválí vláda.
- Telefony občané Severní Koreje mají. Uskutečňovat ale mohou jen hovory v rámci své země. Hovor do zahraničí neexistuje.
- Bez povolení si tu jako občan nekoupíte letenku do zahraničí. Vydat se můžete maximálně do Moskvy nebo Pekingu, a to jen z pracovních důvodů.
- Severní Korejci si nemohou koupit náboženskou literaturu. Náboženství jako takové zákazné není, ale je údajnou alternativou k vládnoucímu režimu, takže co nejefektivnější? Zarazit možný přítok informací.
- V každé domácnosti musí být rádio naladěné na předepsanou vlnovou délku, aby se její obyvatelé dozvěděli „ty správné“ informace.
- Poslouchat písničky? To sice obyvatelé KLDR mohou, ale jen ty schválené. A basta.