Přejít k hlavnímu obsahu

To nejlepší ze Zanzibaru: co si na ostrově, který voní vanilkou a hřebíčkem, nenechat ujít?

Zanzibar je in, o tom není sporu. Pokud jeho krásy chcete taky objevit, nechte se inspirovat desítkou míst, která stojí za vidění!

Čistá teplá voda, hřejivé sluníčko i v období, kdy si o něm v našich zeměpisných šířkách můžeme nechat spíš jen zdát, okouzlující podmořský svět i možnost exkurzí na místa, kde se pěstuje voňavé koření. To všechno hraje ve prospěch Zanzibaru, takže není divu, že je jeho oblíbenost a návštěvnost čím dál vyšší. 

Pokud máte Zanzibar v hledáčku a chcete se podívat, co na ostrově můžete vidět a zažít, jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých míst, jejichž návštěvy (pravděpodobně) nebudete litovat.

#1 Stone Town

Hlavním městem ostrova Unguja, toho největšího ze souostroví Zanzibar, je Zanzibar Town (nebo Zanzibar City). Jeho starou částí je Stone Town, která stoprocentně stojí za vidění. Nasvědčuje tomu i fakt, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Stone Town získalo název podle korálového kamene, z něhož se tu stavěly domy (korálový kámen na to obyvatelé získávali těžbou ve vnitrozemí). Celou tuhle část Zanzibar City je krásné si projít – tvoří ji totiž poměrně úzké spletité uličky, ve kterých vás budou pravděpodobně míjet jen kola a motorky. 

Stown Town je stará část města Zanzibar City.
Zdroj:
Shutterstock

Určitě si tu všímejte dveří, tedy krásně vyřezávaných vchodů do domů, kterých tu napočítáte na pětistovku. Bez zajímavosti nezůstává, že tyhle dveře jsou ve většině případů hodně staré, protože jsou kvalitní, vyráběné z durianu, chlebovníku, teaku nebo sezamu.

Ty starší, arabské, bývají celé hranaté, ty novější, indické, mívají zaoblený vršek a výrazné květinové motivy. Ostatně motivy obecně jsou nepřehlédnutelnou součástí takových dveří – ať už jde o ty náboženské (islám), nebo třeba o symboly plodnosti, síly, prosperity a další.

Zanzibar – ostrovy koření, kam jezdí na dovolenou i Bill Gates

#2 Perské lázně Hamamni

V centru Stone Town najdete celou řadu zajímavostí. Jednou z nich jsou například perské lázně, které tu vznikly na konci 19. století. Bohužel nejsou funkční, ale když se v protějším domě doboucháte na správce, provede vás celým objektem. 

Perské lázně už nefungují, ale objektem vás může provést správce.
Zdroj:
Sun_Shine / Shutterstock

#3 Anglikánská katedrála

Na jednom okraji Stone Town stojí nápadná anglikánská katedrála s původem ve 2. polovině 19. století. Stavět se tu začalo ve stejném roce, kdy byl na tomhle místě zakázán tradiční trh s otroky. Oltář se nachází na místě, kde stával strom, k němuž byli nabízení otroci připoutáni a u něhož byli bičováni.

Oltář symbolicky stojí na místě, kde byli u stromu uvazováni otroci.
Zdroj:
Shutterstock

Hned vedle katedrály dokonce ještě dneska najdete dvě malé místnůstky, kde bývali otroci drženi, a to až v počtu přes 70 osob. Otroci se tu nemohli skoro ani postavit, jako toaleta jim sloužila jedna díra v zemi a o oknu si mohli nechat jen zdát. Návštěva tohohle místa je opravdu hodně silným zážitkem.

Jak to ty voňavé artefakty dělají? Zanzibarské farmy vyprávějí

#4 Darajani Market 

Máte-li rádi tradiční trhy, nenechte si ujít Darajani Market, tedy centrální tržiště. Seženete tu prakticky cokoli, ale připravte se na pořádný šrumec, především dopoledne. O koření, maso, ryby, ale i ovoce, zeleninu, látky nebo mobily tu není nouze. Je to ideální místo pro pořízení autentického suvenýru.

Tohle tržiště na vás dýchne jedinečnou atmosférou.
Zdroj:
Andy Soloman / Shutterstock

Zanzibar: místo, kde se rodí typická vůně vánočních perníčků

#5 Palác zázraků

Palác zázraků nebo taky Dům divů byl postaven v roce 1883 na přání sultána Barghaše a v té době šlo o největší dům ve východní části Afriky. Divy, které se „propisují“ do názvu stavby, byla myšlena elektřina, výtah nebo tekoucí voda. Ceremoniální palác byl dokonce během anglo-zanzibarské války bombardován a v 90. letech 19. století musel projít rekonstrukcí.

Palác zázraků je architektonickou dominantou Stone Town.
Zdroj:
Shutterstock

#6 NP Jozani

Necelých 40 kilometrů od Zanzibar City najdete prales Jozani, který je součástí stejnojmenného národního parku. Jde o nejrozsáhlejší pozůstatek původního pralesa, který dřív pokrýval celý ostrov Unguja.

Zahlédnout tu můžete hned několik endemických druhů, k nimž patří především guaréza červená, kočkodan diadémový, štětkoun šedý nebo antilopa suni. Fajnšmekři si možná užijí pozorování motýlů, jichž v lese žije na 50 druhů. 

Kromě zvířat se můžete pokochat i mangrovníky, močály nebo stálezelenými křovinami. 

Pro milovníky exotických druhů zvířat je NP Jozani nutnost!
Zdroj:
Shutterstock

#7 Chumbe Island

Když už budete na Zanzibaru, neuděláte chybu výpravou na Chumbe Island. Ostrov byl totiž první chráněnou oblastí v celé Tanzanii a neohromí vás ničím menším než úžasně bohatou korálovou zahradou, jež patří k nejvýznamnějším na světě.

Chumbe Island vás nadchne pod vodou i na souši, jen se na něj vydejte. Stačí se připojit k organizovanému výletu – z hlavního ostrova se sem s průvodcem dostanete na člunu a o zábavu tu pak nebude nouze.

Organizovaný výlet je jediná možnost, jak se na Chumbe Island dostat. A stojí to za to!
Zdroj:
Shutterstock

Nejkrásnější pláže Zanzibaru: zhmotněná dokonalost, na kterou nezapomenete

#8 Nungwi Beach

V severním cípu hlavního ostrova se nachází původně nenápadná rybářská vesnice Nungwi, ovšem její nenápadnost končí tam, kde začíná stejnojmenná pláž. Ta je totiž bez příkras a nadsázky dechberoucí!

Dneska tu najdete pravděpodobně ten nejpopulárnější resort, v němž ovšem nejste tak úplně odstřiženi od života místních – spatříte je na pláži třeba spravovat rybářské sítě nebo stavět nové a nové plachetnice.

Severní cíp ostrova je neskutečně okouzlující.
Zdroj:
Shutterstock

#9 Kizimkazi

Malebnou rybářskou vesnicí je i Kizimkazi, ta se ale nachází na jihu ostrova. Turisti sem jezdí hlavně na výlety za delfíny. V jedné části vesnice spatříte nejstarší mešitu ve východní Africe, v té druhé pak baobaby. Délka života těch nejstarších se odhaduje na 600 let!

Je libo výlet za delfíny, nejstarší mešitu ve východní Africe nebo i 600 let staré baobaby? Pak zamiřte sem!
Zdroj:
Shutterstock

#10 Matemwe Beach

Putování po Zanzibaru zakončíme na další skvostné pláži s bělostným pískem a průzračnou vodou oceánu. Pokud se tu chcete koupat, je potřeba naplánovat si návštěvu na dobu přílivu. Během odlivu se zase můžete vydat suchou nohou přes lagunu až ke kilometr vzdálenému bariérovému útesu. Obojí je skvělé!

Zanzibar: počasí během roku

Zajímá vás, kdy letět na Zanzibar, kdy je tu nejlepší počasí? Zřejmě od června do října a od ledna do března, kdy panují příjemné teploty, které přejí jak koupání a relaxu na pláži, tak výletům a objevování krás ostrova. Dešťové srážky jsou v tomhle období minimální.

Větší klid a nižší ceny prakticky čehokoli jsou tu od listopadu do ledna, ale riziko dešťových srážek je podstatně vyšší (krátké deště). V dubnu a květnu tu panují „dlouhé deště“ a nejspíš byste si to tu moc neužili.

Průměrná teplota během celého roku se pohybuje mezi 26 a 33 °C a teplota vody neklesá pod 25 °C.

Vláda rozhodla! Na oblíbený ostrov už nestačí pojištění z Česka

Zanzibar: letenky a jak probíhá let

Na Zanzibar se z Prahy dostanete přímým letem. Pak cesta trvá asi 8,5 hodiny. S přestupem začíná doba letu na 13 hodinách. Cena zpáteční letenky začíná na zhruba na 20 000 Kč za osobu.

Použité zdroje:

  • cestujlevne.com/pruvodce/tanzanie/zanzibar/co-videt
  • mundo.cz/tanzanie/zanzibar
  • lonelyplanet.com/tanzania/zanzibar-archipelago/zanzibar-unguja/attractions/darajani-market/a/poi-sig/1004144/355668
  • chumbeisland.com/ 
  • 1001beach.com/cs/africa/tanzania/zanzibar/matemwe 
  • expertafrica.com/zanzibar/weather-and-climate 
  • skyscanner.cz
 
 

Místo

-6° 9' 46.5804", 39° 11' 24.2016"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

To nejlepší ze Zanzibaru: co si na ostrově, který voní vanilkou a hřebíčkem, nenechat ujít?