Nebývá tu tolik lidí jako v Krkonoších nebo na Šumavě, přesto je tu taky nádherně a zdejší příroda se nechá obdivovat dlouhé hodiny. Řeč je o Labských pískovcích.
Tuhle chráněnou krajinnou oblast najdeme na severu Čech. Její součástí jsou podstatně známější Tiské stěny (přírodní památka) a Národní park České Švýcarsko. Vyhlášena byla už v roce 1972 a v roce 2000 z ní bylo část území „vytrženo“, aby se stalo právě zmíněným národním parkem. Dnešní rozloha je tak 24 300 ha.
Labské pískovce se nacházejí severně od Českého středohoří, na západě je můžeme ohraničit Petrovicemi a Tiskými stěnami, na východě pak Chřibskou. Jejich součástí jsou nejen zmíněné Tiské stěny, ale třeba i úchvatné Kyjovské údolí, skalní hrady Falkenštejn a Šaunštejn, světoznámá Pravčická brána, Děčínský Sněžník s rozhlednou nebo Dolský mlýn známý z pohádky Pyšná princezna.
Ačkoli v Českém Švýcarsku žije míň lidí, a tak je v něm rozmanitější fauna a flóra, v CHKO Labské pískovce je i přesto co sledovat. K tomu tu najdete i malebné roubené domy, které jsou úžasnou ukázkou lidové architektury.
Ve zdejších pěkně rozsáhlých lesích vám jistě bude fantasticky. Společně s pískovcovými věžemi, které tu jsou takřka na každém „rohu“, navozuje pohádkový dojem, takže pokud potřebujete na chvíli zapomenout, kdo jste a co vás trápí, tady to půjde jedna báseň.
Největší část téhle oblasti tvoří křídové sedimenty z období druhohor, další milióny let se pak krajina měnila vlivem erozní činnosti. Důsledky, které můžeme dneska sledovat, jsou údolí ve tvaru soutěsek a kaňonů i masivy a věže, které dohromady vytvářejí malebná skalní města. Zdejší kráse hraje do karet i tok řeky Labe – jakmile jednou stanete na vyhlídce Belveder na Labské stráni, už na to nikdy nezapomenete.