Myslíte si, že požádat dívku u břehů vodopádu o ruku je romantické? Asi ano, ale rozhodně to nedělejte na severovýchodě Islandu u 44metrového rachotícího vodopádu jménem Dettifoss. To už vás případně spíš uslyší na rockovém koncertě nebo při tenisovém zápasu Marie Šarapovové. Šedivá masa ledovcové vody vás totiž zde ke slovu jen tak nepustí.
Dettifoss se rozkládá na největší islandské řece Jökulsá á Fjöllum a je součástí přírodního bohatství Národního parku Vatnajökull (pojmenovaného podle obrovského ledovce, který působí mléčné zabarvení ledovcové vody v řece). Když už dorazíte k břehu u vodopádu Dettifoss, vaše cesta rozhodně končit nemusí.
Jen 1 km nenáročné chůze proti toku vás totiž ohromí další pozoruhodný islandský vodopád zvaný Selfoss a když se dáte cestou tak 2 km naopak podél proudu řeky, narazíte na třetí největší vodopád na ostrově – Hafragilsfoss. Ale vězte, že když první spatříte temný Dettifoss, oba dva jeho menší vodní bratři proti němu budou působit jako jemné a lyrické předení na zlatém kolovratu.
A během období prudkých a neustálých dešťů se laťka zvedá až na 600 m3 za sekundu a více! Mohutnost a objem tekoucí vody tohoto vodopádu z něj činí giganta v celosvětovém měřítku, na kterého se píšou oslavné hymny po celé planetě.
V každé nově započaté vteřině života vodopádu se do hlubokého kaňonů přeleje neuvěřitelné množství vody o objemu 193 kubíků. To by člověka dole zamáčklo velmi lehce. Mimochodem, cca 60 km na severozápad od vodopádu leží malé přístavní město Husavik, které je známé jako nejpříznivější místo pro pozorování velryb v evropských vodách.
Ať se k vodopádům přiblížíte z jednoho nehostinného kamenného břehu či druhého, radši předem odložte veškerou citlivou elektroniku, kterou byste mohli mít po kapsách. I za bezvětří totiž celková síla tříštící se vodní kaskády ve vzduchu vytváří podmínky tzv. lokální vichřice.
Na první pohled se možná bude zdát, že Dettifoss není tak krásný jako jiné světové vodopády, ale to je jen opravdu zdání, které vzniká možná trochu díky okolní pusté šedočerné kamenné krajině. Když mu ale dáte trochu šanci, tak zde můžete zachytit opravdu unikátní scenérie,např. dvojitou duhu.
Umělecky fotit se dá snadno z obou dostupných břehů u vodopádu. Východní i západní břeh vám poskytnou vždy trochu odlišný úhel na focení. Musíte být tedy velmi opatrní, protože islandští správci parku zde turistům a návštěvníkům nechávají naprosto volnou ruku v tom, jak blízko k hučícímu monstru mohou zajít. Takže žádné zábrany, ale vše na vlastní pěst a risk!