Islandu se ne nadarmo přezdívá Země ohně a ledu. Ostrov zahalený rouškou tajemství si uchovává své kouzlo napříč generacemi i zubu času. Do dneška ukrývá spoustu netradičních překvapení. Jedním z nich je i ledovec Vatnajökull s fascinující nástěnnou dekorací.
Ledovec Vatnajökull najdeme u pobřeží jihovýchodního Islandu mezi Východními fjordy a Vikem. Díky své neuvěřitelné ploše, která činí 8 100 km², je vůbec tím největším ledovcem na Islandu a druhým největším ledovcem Evropy. Bohužel dle statistik dochází i u něj k postupnému odtávání. V roce 1904 zaujímal plochu 8 538 km², dnes to činí zhruba o 400 kilometrů čtverečných méně.
V nejvyšším bodě sahá do výšky jednoho kilometru a podle některých zdrojů ho můžeme údajně vidět i na snímcích z vesmírných družic. Jen pro představuuvedeme, že Vatnajökull zaujímá zhruba 10 % celého ostrova. Jeho název je složeninou dvou islandských slov vötn - jezera a jökull – ledovec.
Ovšem výška ani plocha ledovce nejsou jedinými zajímavostmi, kterými nás může tenhle velikán fascinovat. Pod ledovcem se ukrývá jeden z největších a nejaktivnějších vulkánů na Islandu – Grímsvötn a v jeho blízkém okolí jsou ještě další tři mini-vulkány.
Právě vulkanická činnost zapříčiňuje silné ohřívání okolí ledovce i jeho vnitřních částí, což vede k velmi zajímavému jevu. Často tady dochází k ledovcovým záplavám. Voda uvnitř ledovce navíc opakovaně mrzne a vytváří na jeho stěnách ledovou nádheru, která při troše fantazie připomíná mořské vlny. Tento unikátní přírodní fenomén zdokumentoval i fotograf Einar Runar Sigurdsson, který na ostrově zároveň pracuje jako turistický průvodce.